Acı Çiğdem (Güz Çiğdemi)

Boyu 25 – 35 cm uzunluğunda olan ve sulak alanlarda yetişen acı çiğdem bitkisi, ülkemizde daha çok Karadeniz Bölgesi’nde görülür. Sarı ve pembe renklerinde görülebilen acı çiğdem, yaz ortalarında eflatun rengine bürünür.

Tıp dünyası için önemli olan bir bitkidir. Kullanılan kısmı yumru ve tohumlarıdır. Bileşiminde; sabit yağ, şekerler, tanen ve kolşisin ile demekolsin alkaloitleri mevcuttur.

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde de görülen bu bitki türü, zehirli olduğundan, bilinçsizce  toplanarak yenilmemelidir. aktarlardan tohumunu temin ederek kullanınız. Ancak tohumları şifalı olan ve romatizma gibi hastalıklar üzerinde olumlu etki yapan acı çiğdem (güzçiğdemi) bitkisinden farklı şekillerde yararlanılabilmektedir.

En zehirli yeri %2’ye varan Kolşisin içeren çiçeğidir.  Pisirmek, kaynatmak veya  kurutmak  zehirini azaltmaz.

 Kolşisin hücre bölünmesini durdurdugu için , gen ve hücre araştirmalarinda  kullanılmıştır.

 

 450px-Colchicum_autumnale_050505Acı Çiğdemin Faydaları

  • Doğru miktarda ve uygun şekilde kullanıldığında romatizmal hastalıklara karşı iyi gelir. Kas ve eklem ağrıları üzerinde de yapıcı etkisi vardır.

  • İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra, kabızlığa da  iyi gelir.

  • Acı çiğdem, sindirim sistemini düzenler

 

Acı Çiğdem (Güz Çiğdemi) Nasıl Kullanılır

 Romatizma ağrılarını dindirmek için haricen kullanılabilir

 Bir tutam acı çiğdem tohumu, 2-3 diş sarmısak ile havanda iyice dövülür. Elde edilen sulu kısım da bir tülbente emdirilip, ağrıyan kısma sarılır. Bu pansuman birkaç Gün arka arkaya tekrarlanır.

 

 UYARI:

Yanlış ya da aşırı tüketime bağlı olarak gerçekleşen zehirlenme vakalarında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

Acı çiğdem bitkisi nedeniyle zehirlenen bireylerde, kusma ya da halsizlik gibi sorunların yanı sıra; salya ya da kanama görülebilir.

 Acı çiğdemin faydaları  olduğu gibi bu bitkinin aşırı miktarda tüketimi, ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.

Bu bitkinin uzun süreli olarak tüketilmesi kansızlık sorununun tetiklenmesine neden olur. Dolayısıyla acı çiğdem, kısa süreli olarak ve doğru miktarda tüketilmesi gereken bir bitkidir.

 Zehirli bir bitki türü olan ve kendiliğinden yetişen acı çiğdem, toplanılarak yendiğinde, vücutta beklenmeyen reaksiyonların oluşumuna neden olabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top