Bu Bitki Öldürücü Olabilir

Sinüzit ve basur gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülen “acı kavun” bitkisinin, sanıldığının aksine bünyede kalıcı hasar bırakabileceği, ölüme bile neden olabileceği bildirildi.

Bitkinin 2 gramı alerjik reaksiyonlara bağlı ani nefes durması nedeniyle öldürücü etkiye sahiptir. “acı kavun” bitkisi ”Cırtlak”, ”Cırt atan”, ”Ebu Cehil karpuzu” gibi isimlerle de bilinmektedir.

Uzmanlar bu bitkiye karşı uyarıda bulundu.

aci-kavun1

Meyvesi olgunlaştığında içindeki basınç 6 bara ulaşarak tohumlarını saatte 36 kilometre hızla fırlatan acı kavunun gözleri kör edebileceğine dikkati çeken uzmanlar, şunları söyledi: “Aşırı kullanımının özellikle alerjik bünyelere zarar  veriyor. Acı kavun bitkisinin kullanımda dikkatli olunması gerekiyor.

Rastgele yüze, göze, ağza sürerek veya ilaç gibi içilerek kesinlikle kullanılmamalıdır. Bitkinin kullanımından kaynaklı sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar zayıf düşebilir, zehirlenmeler yaşanabilir, bünyede bir takım kalıcı etki bırakabilir. Doğacak bebeklere çok ciddi zarar verebilir.

 Üretim alanlarının dışında, yıkılmış virane yerlerde bol miktarlarda bulabilirsiniz. Bu bitkinin taze meyvesi sıkıldığında, bitkinin tohumlarını da içeren mukus benzeri bir salgı fışkırtır. Olgunlaştıktan sonra patlayarak tohumları etrafa saçılıyor ve kendiliğinden yeniden hayat buluyor. Bu özelliği nedeniyle,ingilizce’de ‘squirting cucumber’ (fışkırtan hıyar) olarak anılır. Kimse bu bitkiyi ticari olarak yetiştirmez.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top