Acı sukabağı (Momordica charantia)

Pelesenk armudu olarak da bilinen acı sukabağı, kan şekerini düzenleyici özelliğiyle bilinmektedir ve sebze olarak tüketildiği gibi kaynatılarak suyu da içilmektedir.  Acı sukabağı hakkındaki ilk araştırma 1960 yılında Hindistan’da yayınlandı ve o tarihten bu yana yapılan araştırmalar, acı su kabağının diyabeti kontrol altında tutmakta faydalı olduğunu ortaya koydu.Yapılan bir çalışmada, günde yaklaşık 2 çay kaşığı acı su kabağının kan şekerini % 54 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

800pxsukaba1Bir diğer araştırma, günde 50 ml. acı sukabağı özütünün de, kan şekerini yaklaşık % 20 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

Bitki özütünü kullanabileceğiniz gibi , bitkinin kendisini yardımcı yemek olarak da yiyebilirsiniz.

Bunun yanında bitkinin suyunu sıkıp içebilir ya da acı su kabağını yarım litre suda yavaş yavaş kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı günde bir kez içebilirsiniz.

Acı su kabağı aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. bu özelliğiyle ödemin atılmasında önemli rol oynar.Kabızlığa karşı da etkilidir. müshil etkisi vardır.


 

aci-su-kabagi

Diğer Kullanım Alanları

Sağlık açısından kullanımı dışında da ilgi gören acı su kabağı içindeki çekirdekler temizlendikten sonra kurutulup boyanarak süs eşyası olarak da kullanılıyor.içine yerleştirilen bir ampul ile avize olarak değerlendiriliyor.

Kırsal kesimlerde çekirdekleri temizlendikten sonra kurutulup banyo tası olarak kullanılıyor.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top