Adi Kızılağaç

adi-kizilagac.jpg

ADİ KIZILAĞAÇ HAKKINDA: 

Latince adı Alnus Glutinosa olan adi kızılağacın diğer adı Kızılsöğüttür. Kapalı tohumlular kategorisinde yer alır. Çift çenekliler sınıfının Betulaceae familyasındandır.

Otuz metre kadar uzayabilen bir ağaçtır. Yaprakları zengin organik maddeler içerir bu yüzden dökülen yaprakları toprak için zengin bir organik madde kaynağıdır. Yaprak tipi olarak basit yapraklıdır; yaprak dizilişi almaşık ve kenarları çift dişlidir.

Yapışkan tüylü olan sürgünleri genelde kırmızıya kaçan yeşil bir renk alır. Ayrıca bu sürgünler üzerinde iri, beyaz renkte benekler bulunur.

ADİ KIZILAĞAÇ2

Ağaç gençken gövdesi sağlıklı ve düzgündür yeşil renktedir. Yaşlandıkça rengi kahverengiye çalan gövde aynı zamanda tabakalar şeklinde döküntüler verir.

Erkek çiçek guruplarının 3-5 i bir arada durur ve salkım görüntüsünde aşağı doğru sarkar. Salkımlar sarımtırak bir renktedir ve 10-12 cm uzunluğa ulaşabilirler. .Dişi çiçeklerin 2-3 ‘ü bir merkez üzerinde dururlar ve erkeklerden farklı olarak kırmızı renktedirler. Boyları bir santimetreyi bulur. Yumurtaya benzer bir şekil alırlar. Ayrıca yine erkek çiçeklerden farklı olarak dişi çiçekler her zaman dik dururlar. Sonbaharda dişi çiçek değişim geçirir ve odunsu bir kozalak halini alır.

Çiçeklenme zamanı genelde bahar başı yani Mart sonu ve Nisan ayı olarak kabul edilir .Çiçekli kalma süresi ise birkaç ayı bulur. Aralık ayında kozalaklar meyvelerini dökmeye başlar bu durum ilkbahara kadar devam eder. Köklerinde bulunan bakteri ve yumrular havadaki serbest azotu depolar bu durum Adi Kızılağacın bulunduğu bölgedeki toprağı azot bakımından zenginleştirir.

Deniz seviyesinden  bin altı yüz metreye kadar olan yüksekliklerde yetişebilirler. Işığı sever. Toprak tercihi genelde kumlu, kumlu balçık ve balçık tipi topraklardır. Nem ister ve gölgeye dayanıklıdır .Ormanlık alanlarda özellikle akarsu kenarlarında görülür. Türkiye’nin birçok bölgesinde Adi Kızılağaca rastlamak mümkündür.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top