Afrika Bamyası (Karabamya)

afrika-bamyasi-karabamya.jpg

Özellikleri

Afrika Bamyası bitkisinin ailesi ebegümecigiller latince adları ise Hibiscus sabdariffa olarak botanikte yer alır. Afrika Bamyasının ülkemizde kullanılan ismi Karabamyadır.İki metre uzunluğa ulaşabilen Afrika bamyasının ömrü bir yıl kadardır.Çiçekleri genelde pembe ve kırmızı arasında değişir. Gerçek vatanı Arap yarımadasının alt kısımları yer alan Sudan ve onun çevresi bölgelerdir.Türkiye’de her bölge karabamyanın yetişmesi için elverişlidir.

Faydaları

Özellikle iştah sorunu yaşayan kişiler için önemli bir bitkidir. İştahsızlık çeken veya kilo almak isteyen kişiler Afrika bamyası tüketerek iştahlarını açabilir ve kilo alabilirler.

Diğer bir faydası ise susuzluğa iyi gelmesidir.Afrika kökenli olmasından dolayı bu oldukça önemli bir özelliktir. Bu özelliğinden ötürü sıcak bölgelerde yaz mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilir

Herhangi bir zararına şu ana kadar rastlanmadığından rahatça tüketilebilir.

Çay:afrika-bamyasii

Bir tatlı kaşığı ince doğranmış afrika bamyası, kupa yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su doldurulduktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilebilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top