Akciğeri Temizleyen Bitkiler

Zencefil ; Çok kuvvetli bir antioksidan olan zencefil, akciğerleri temizlemektedir. Çeşitli toksinleri, mukus ve istenmeyen parçacıkları akciğerlerden atmaya yardımcıdır. Bu nedenle zencefil çayı veya zencefili direk olarak yiyebilirsiniz
Sarımsak ; sarımsağın kuvvetli bir antioksidan olmasının yanı sıra, içinde bol miktarda bulunan alisin kimyasalı ile akciğerleri temizler.Bu kimyasal akciğerlerde ki mukusu, grip ve soğuk algınlığı ve solunum problemlerine iyi gelir. Sarımsağı günde 3 diş tüketebilir veya balla karıştırılmış çayını içebilirsiniz.

Okaliptüs ; Okaliptüs doğal bir antibiyotik olması yanı sıra içinde yağlar barındırır. Bu uçucu yağlar, akciğer enfeksiyonlarına iyi gelir, kan basıncını arttırarak kanın çoğalmasını sağlar.

Ebegümeci ; bir miktar ebegümeci kaynatılır ve 5-6 saat sonra aç karına 1 bardak içilir. Bu uygulama ile, akciğerlerde ki sigara etkileri yavaşlatılır. Ebegümeci, balgam attırır, akciğer kanserini engeller.

Keçiboynuzu ; Özellikle sigara içenler için keçiboynuzu çok faydalıdır. 5 adet keçiboynuzu 1litre suda kaynatılır ve aç karna içilirse sigara etkileri yavaşlar.

6 ayda bir 20 gün kadar tekrarlanmalıdır.

Ekinezya; Ekinezya akciğerleri temizler. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır. Bitkinin kökleri çeşitli akciğer enfeksiyonlarının tedavisine yardımcıdır

Akciğerler, dışarıdaki havanın kan dolaşımımıza katılmasını sağlayan, solunum sisteminin en önemli organıdır. Akciğerlerin düzgün şekilde ve tam kapasiteyle çalışabilmesi için, düzenli olarak detoks yapılarak temizlenmesi gerekir.


akciğerlerAkciğerleriniz için düzenli olarak detoks yapmanın Faydaları

Akciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine,
Vücuttaki toksin oranının azalmasına,
Sindirim sisteminin daha verimli çalışmasına,
Mukoza zarının temizlenmesine,
Solunum sisteminin onarılmasına,
Sinir sisteminin rahatlamasına,
Organlara ve hücrelere giden oksijen oranının artmasına,
Kan basıncının düzenlenmesine,
Bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve alerjilere karşı güçlenmesine yardımcı olur.


Akciğer egzersizleri

Akciğerlerimiz sürekli çalışan organlar olmasına rağmen, çoğu zaman tam kapasiteyle çalışmaları mümkün olmuyor. Yüzeysel nefes alışverişi ve akciğer egzersizlerinin ihmal edilmesi, bu durumu güçleştiriyor.

Akciğerleri güçlendirmek  ve temizleyebilmek için, egzersiz yapmak oldukça önemli. Çünkü spor yapmak, düzenli nefes alışverişini sağlamanın ve akciğerleri geliştirecek derin nefesler almanın en etkili yolu. Akciğerlerinizin kapasitesini geliştirmek ve tam kapasiteyle çalışmalarını sağlamak için;

 • Kardiyo egzersizleri ,

 • Yüzme,

 • Yürüyüş,

 • Yoga,

 • Nefes egzersizleri,

 • Vücudun üst bölgesini esnetme egzersizleri yapabilirsiniz.


Akciğer temizleme diyeti

Akciğerlerinizi toksinlerden temizleyebilmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de beslenme alışkanlıklarınız. Aşağıdaki listede bulunan maddelerin bir kısmı, toksinlerin vücudunuzdan direk uzaklaşmasını sağlarken, diğer kısmı da ciğerlerinizin onarımını sağlayarak güçlenmelerine yardımcı olacaktır.

 • Bol bol sıvı tüketin: Akciğerlerinizi temizleyebilmek için, sıvı tüketiminizi arttırın. Su, organlarınızın kendilerini yenilemelerine yardımcı olacaktır.

 • Mukus oluşumuna neden olan yiyeceklerden kaçının: Mukus tabakası, vücuda zarar verecek maddelerin soluk borusuna yapışmasına neden olarak, akciğerlere ulaşmasına neden olur. Süt ve süt ürünleri, mukus üretimini arttırdığından, bu süreçte kaçınmanız gereken gıdalardır.

 • Mukus salgısını azaltan besinler tüketin: Soğan, sarımsak, zencefil ve biber tüketimi, vücuttaki mukus üretimini yavaşlatır.

 • Antioksidanlardan yardım alın: Yeşil çay gibi yüksek antioksidan içeren besinleri tüketmeye özen gösterin. Toksinlerle savaşarak ciğerlerinizi güçlendirecek, A, C, E vitaminleri ve selenyum bakımından zengin besinler tüketin.


Akciğerlerinizi temizlemek için, aşağıdaki diyeti düzenli aralıklarla ve 3-7 gün süreyle uygulayabilirsiniz.

 • Bir kasede 3-4 diş sarımsak ve bir dilim soğanı ezin. 3 yemek kaşığı bal ekleyin. 24 saat beklettikten sonra, soğan ve sarımsakları karışımdan çıkarın. Kalan karışımı günde 3 kez bir kaşık tüketin.

 • Uyanınca: İki adet limonun suyunu sıkarak bir yemek kaşığı akçaağaç şerbetiyle karıştırın ve için.

 • Kahvaltıda: Greyfurt, ananas ya da elma suyu için. Mümkünse organik meyve sularını tercih edin.

 • Ara öğün: Bir bardak havuç suyu için.

 • Öğlen yemeği: Bir bardak sebze suyu tüketin.

 • Ara öğün: Yeşil sebze karışımı suyu tüketin.

 • Akşam yemeği: Bir bardak elma ya da ananas suyu için.

 • Yatmadan önce: Bir bardak sıcak sebze çorbası için.

Detoks sürenizi tamamladığınız gece akşam yemeği olarak hafif bir salata tüketin. Sürecin sonunda sindirimi kolay yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top