Aküba Ağacı Özellikleri Bakımı Ve Üretimi

akubagaci.jpg

Aküba Ağacı Özellikleri

Defnegillere mensuptur. Anavatanı Japonya olan Aküba Ağacı oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Sarı beneklerle bezenmiş parlak yeşil renkte yaprakları ve yine parlak, turuncu kırmızı karışımı renk alan taneleri vardır. Sonbaharın sonlarına doğru çiçek açar ve meyve vermeye başlar. Bitkinin uzunluğu doksan ile yüz metre arasında değişir.
Çok fazla isteği olmadığı için bakımı çok kolaydır fakat yine de çok dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı belirtmeden geçmeyelim:Akuba5

1) 30-40 cm ebatları olan bir saksıya dikilmelidir
2) Güneşi pek sevmediğinden gölge alan yere dikilmelidir
3) Kış aylarında pencere önlerine bırakılmasında bir sakınca yoktur.

Ayrıca şunu sakın unutmayın: Güneşli bir alanda susuz bırakılırsa kısa sürede yaprakları yanacaktır.

Üretimi

İlkbahar mevsiminde 20 cm uzunluğunda gövde çelikleriyle dikimi yapılır

Toprağını bahçe toprağı olarak seçebiliriz fakat biraz kaba dere kumu ile kil karıştırmak daha iyi sonuç almamızı sağlayacaktır.

Her ne kadar susuzluğa dayanıklı da olsa aslında suyu seven bir bitkidir bu yüzden saksı toprağının nemli tutulmasına gayret göstermek gerekir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gölgeyi tercih eder fakat arada bir güneşi görmesini sağlamalıyız. Çok sıcak ortamı sevmez.

Yalnızca standart sıvı gübre takviyesi yapılmalıdır. Yaz mevsimi süresince ayda bir kez uygulanması yeterlidir.

Saksı değiştirme işlemi ilkbaharda yapılır. Şayet kökler saksıyı doldurmuşsa çok dikkat edilerek bitki saksıdan sökülür ve uygun toprakla doldurulmuş daha büyük bir saksıya dikilir.

Eğer bitki 20 cm uzunluğa ulaşmışsa ve daha fazla büyümesi tercih edilmiyorsa bitki dikkatli bir şekilde saksısından sökülür, saksıdaki toprak değiştirilir, bitkinin kökleri kesilerek yeniden aynı saksıya dikilir.

Aküba bitkisinin yaprakları ıslak bir bezle silinerek temizlenmelidir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top