Anason Bitkisi Nedir? Anason Bitkisinin Faydaları

Keskin bir kokuya sahip olan anason, 50 cm boyutundadır. Asya’da yetişen anason, maydanozgiller ailesindendir. Rakı yapımında kullanılan anasonun meyveleri de vardır. Oldukça ufak olan bu meyveler beyaz renktedirler. Yaz aylarında (Temmuz- Ağustos) toplanan anasonun tadı yakıcıdır.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Çok keskin bir tadı olan anasonu sevmediğiniz yemeklere katarak, o yemeği sevme olanağı tanımaktadır. İştah açıcı özelliği bulunan anasonun, midede oluşan gazların giderilmesinde de etkisi vardır. Bu sebeple de hazmı kolaylaştırmaktadır. Nefes darlığı çekenler için de tedavi yöntemi olan anason, insanların rahat nefes almasını sağlayabilmektedir. Kusmayı önlediği gibi, ishali de yok eder. Anasonun en önemli faydalarından biri de, sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Bu sebepten, gerginliği alır ve insanları rahatlatır. Öksürük sorunu yaşayanlarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Kan dolaşımının doğru bir şekilde çalışmasına olanak sağlayan anason, kalp dostu bir bitki türüdür.

Anasonun Zararları Nelerdir?

Bu bitkiyi sürekli tüketenlerin, anisizm hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca baş ağrısı da oluşturan bu ürünü, sürekli olarak kullanmamalısınız. En önemli yan etkisi de, vücutta uyuşuklara sebep olmasıdır.

anason-ve-faydaları

Anason Çayının Tarifi

Anasonu kurutarak, anason çayı olarak da kullanılabilir. 1 çay kaşığı miktarda ki tohumu( öğütülmüş olması lazım) kaynar suda haşlayın (1.5 litre su yeterli). Kaynama işleminden sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve sonra da süzme işlemini gerçekleştirin. Anason çayınız hazır. Afiyet olsun.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top