Anzer balı, Anzer yaylasında üretilen Türkiye’ye özel bir baldır. Tam bir şifa kaynağı olan Anzer balı, özellikle kanseri yenmek için tüketilir. Zira, bu bal kanser hücrelerini öldürmesi ile tanınmaktadır. Ayrıca, kanı temizlediği gibi yenileme özelliği de bulunan bu ürünün, başka faydaları da bulunmaktadır.

Anzer balı, özellikle ülkemizde çokça tüketildiği için, piyasada sahte anzer balları satışını yapan sahtekârlar da türemiştir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için, balın içeriğinde ağaç türlerinin çiçek özütünün olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü Anzer yaylasında uzun ömürlü ağaç türlerini rastlanmaz. Anzer yaylası dışındaki yaylaların tümünde bu ağaç türlerine(Akasya, kestane, ıhlamur vb.) rastlamak mümkündür.

indir

Anzer balı, birkaç profesyonel kişi veya işletme çalışanları haricinde köylüler tarafından üretilir. Bal üreticileri, Mayıs-Haziran ayında kovanlarını yaylaya yerleştirirler ve Ağustos ayında da ballarını toplamaya başlarlar. Bu yayla da toplamda 200’den fazla üreticinin olduğu bilinmektedir ve bu üreticilerin ürettiği bal miktarı ise, 1300-1500 kovan arasındadır. Anzer yaylasında yazlar kısa geçer ve bu da arılara bal yapmak için gerekli süreyi vermez. Bu da anzer balının neden daha fazla üretilmediğinin en büyük kanıtıdır. Eğer ki Anzer yaylasında yazları havalar sıcak olursa bu bal miktarını olumlu yönde etkilemektedir. Havaların yeterli sıcaklıkta olmaması ise, bal miktarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı yıllarda hava şartlarının yeterli seviyede olmaması nedeniyle en düşük seviye de bal üretimi yapıldığı da olmuştur. Bu dönemler de, Anzer balının fiyatı da artış göstermiştir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top