Arginine  Nedir? Hangi Bitkilerde Bulunur?

L-Arginine, optimal büyüme ve protein metabolizmasının düzenlenmesi için gerekli olan önemli amino asitlerden biridir. Bağ dokularında yüksek yoğunlukta bulunmakta, çeşitli enzim ve hormonların yapımında görev almaktadır.

Arginine  son yıllarda özellikle kaslarını geliştirmek ve kas kütlesini artırmak isteyenler arasında besin desteği olarak popülerlik kazansa da bu amino asidin keşfi  1886 yılına dayanıyor.  pek çok gıdada doğal olarak bulunan arginine sağlık için pek çok alanda kullanılan önemli bir bileşen.

Arginine, gerekli amino asitler olan ve vücut tarafından sentezlenmediği için gıdalar yoluyla veya besin takviyesi şeklinde alınması gereken 9 amino asitten (fenilalanin, valin, treonin, triptofan , metiyonin, lösin, izolösin, lisin ve histidin) farklı olarak “şartlı gerekli” amino asitler arasında yer alıyor 

Yani herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerin arginine bakımından zengin bir beslenme programı uygulamasına veya arginine takviyesi kullanmasına gerek yok çünkü vücudumuz bu bileşeni üretebilecek kapasiteye sahip.

Ancak örneğin erken doğan bebekler, patofizyolojik durumu bulunan kişilerde arginine’in vücut tarafından sentezlenmesi olumsuz olarak etkilenebiliyor ve bu gibi durumlarda arginine bakımından zengin bir beslenme programı veya doktorun önerisiyle arginine takviyesi kullanmak gerekebiliyor . Aralarında arginine’in de bulunduğu bu “şartlı gerekli” amino asitler sistein, glisin, glutamin, prolin ve tirozindir.

L-arginine-3D-hztl
Arginine Faydaları ve Kullanım Alanları

Kalp ve Damar Sağlığı:

Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarının ne kadar yaygın olduğunu (3) göz önüne aldığımız zaman arginine gibi damarları rahatlatarak tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan bileşenlerin önemi bir kat daha artıyor.

Arginine’in damarları rahatlatan etkisi vücudumuz tarafından nitrik oksit (NO) üretiminde kullanılmasından ileri geliyor. Damarları gevşeten nitrik oksit bu sayede yüksek kan basıncının damar çeperlerinde yarattığı hasarın minimum düzeyde tutulmasına yardımcı oluyor. Buna bağlı olarak konjestif kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı gibi ciddi kalp hastalıklarının görülme riski azalıyor


Tüp Bebek:

Ana rahminin dışında döllenme (in vitro fertilization) ya da diğer adıyla “tüp bebek” sürecinde diğer amino asitlerle (citrulline, nitrite) birlikte arginine kullanımının başarı oranını artırdığı yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmakta


İktidarsızlık:

Üretiminde arginine’in kullanıldığı nitrik oksit erkeklerde ereksiyonun sağlanması için gerekli bir bileşen. Arginine’in iktidarsızlık üzerine etkisi alanında yapılan çalışmalar bu amino asidin özellikle kalp hastalığı nedeniyle nitrik oksit üretiminde sorun yaşayan erkeklerde etkili olduğunu ortaya koyuyor . Fakat uzmanlar özellikle kalp rahatsızlığı nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanan hastaların arginine takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü bilinçsiz tüketilen arginine takviyeleri bazı kalp ilaçlarıyla etkileşime geçerek olumsuz etkiler yaratabiliyor.


Soğuk Algınlığı:

Geçmişte sık sık soğuk algınlığı yaşayan çocukların katılımıyla yapılan bir çalışmada soğuk algınlığının yaygın olduğu aylarda arginine kullanan çocukların diğerlerine göre daha az hastalandığı tespit edilmiş


Anjina Pektoris:

Kalbe doğru olan kan akışının yetersiz olması nedeniyle ortaya çıkan “anjina”nın en sık görülen belirtisi şiddetli göğüs ağrısıdır. Bu hastalığa ana arterlerdeki basıncı artırdığı ve kasılmalara yol açtığı için “kalp spazmı”da denir ve bu kasılmalar bazı durumlarda kalp krizinin habercisi olarak kabul edilir .

Tedavi sürecinde çeşitli ilaçlar (nitrogliserin içeren ilaçlar) kullanılan anjina’nın tedavisinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri bir süre sonra vücudun bu ilaçlara karşı tolerans geliştirmesi ve ilaçların etkisinin azalmasıdır. Bu alanda yapılan araştırmalar arginine takviyesinin anjina tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini uzun süre koruduğunu ortaya koymaktadır


Arginine Diğer Kullanım Alanları

Kadınlarda menopoz sonrası dönemde cinsel isteksizlik ,

Damar tıkanıklığına bağlı olarak görülen bacak ağrıları ve krampları ,

İnterstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu),

Migren ve meme kanseri  gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan besin takviyeleri arasında yer alıyor. Ancak arginine’in bu sorunlara iyi gelip gelmediği konusunda yeterli bilimsel kanıt henüz mevcut değil.


Arginine Bakımından Zengin Bitkiler


fruit-manSusam unu ve  Hardal yaprakları

Pamuk tohumu unu

Yerfıstığı unu

Ispanak

Ayçekirdeği

Acı bakla ve Fasulye

Kurutulmuş deniz yosunu

Su teresi ve Yabanturpu

Balkabağı yaprakları

 


 Yan Etkileri

Arginine gıdalar aracılığıyla alındığında herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Larginine takviyeleri de genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Ancak bu takviyelerin bazı kişilerde mide ağrısı, şişkinlik, ishal, alerji ve düşük kan basıncı gibi yan etkilere yol açabildiği unutulmamalıdır. Böyle bir yan etki gördüğünüzde alternatif besin destekleri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.


Özel Uyarılar ve Önlemler

Hamilelik ve Emzirme Dönemi:

L arginine gebelik ve emzirme dönemlerinde kısa süreli ve doktor kontrolünde kullanıldığında güvenli olarak kabul edilen besin takviyeleri arasındadır. Bu gibi hassas dönemlerde uzun süreli kullanımı ile ilgili yeterli bilgi olmadığından doktorunuza danışınız.

Çocuklar:

L arginine’in çocuklarda kullanımının etkisi tamamen dozajına bağlı olduğu için doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Yüksek dozda kullanımı çocuklarda ciddi yan etkilere neden olabilir.

Alerji ve Astım:

L arginine alerjisi ve/veya astımı olan bazı kişilerde solunum yolların iltihaplanmasına ve bu kanalların daralmasına yol açabilir.

Uçuk: Arginine’in uçuk virüsünün yayılmasına yardımcı olduğu yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Düşük Tansiyon:

Düşük tansiyonu olanlar tansiyonu düşürücü etkisi bulunan arginine takviyesi kullanmamalıdır. Arginine’in tansiyonu düşürücü etkisi nedeniyle herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz en az 2 hafta önce arginine kullanmayı bırakmalısınız.

Kalp Krizi Sonrası:

Yapılan bazı diğer çalışmalar miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi) sonrası arginine takviyesi kullanmanın 2. bir kalp krizi riskini artırdığını ortaya koyuyor . Ancak argininein kalp krizi sonrası etkisi üzerine yapılan çalışmaların sayısı henüz çok az ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Etkileşime Geçen İlaçlar

Yüksek tansiyon ilaçlarının arginine ile etkileşime geçerek olumsuz sonuçlara neden olduğu bilinmektedir. Bu tip ilaçlar dışında herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top