Arnika Altın Çiçek bitkisi faydaları ile çok gündeme gelen bir bitkidir. Hayvanlar bir yerleri ağırdığında bu bitkiden yerler. Güzel bir dağ bitkisi olan Arnika bir çok farklı isimle de anılmaktadır.

Arnica nın diğer isimleri arasında, Öküzgözü çiçeği, Kurt çiçeği, Çürük otu, Kas otu, Mastı çiçeği, Altın çiçek, Türkistan çiçeği, Türk çiçeği, Morluk otu, Yara otu, Kaza otu, Sarı çiçek, Dağ tütünü gibi isimler bulunmaktadır. Ancak en çok arnica ya da dağ tütünü ismi ile bilinmektedir. Dağlık bölgelerde patika kenarlarında yetişir. Dağda yürürken başımıza gelebilecek kazalara karşı ilaç hemen yanı başımızdadır. Arnika bitkisi yaklaşık 30 cm çevresinde kendi ailesi dışındaki bitkilerin yetişmesine izin vermez. Orta Avrupa’nın dağlık kesimleriyle Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişen bu bitki Türkiye’de görülmez. 20-60 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir.

arnika altın çiçek

Yüksek yerlerde yetişen bu bitkinin dağda yayılan koyun ve keçiler tarafından iyi tanındığını ve bilindiğini biliyoruz. Canı yanan hayvanlar bu çiçeği yiyerek kendilerini şifalandırır. Ayrıca dağ köylülerinin de, değişik amaçlar için değişik şekillerde hazırladıkları arnika bitkisini kullandığı kayıtlarda vardır.

arnika altın çiçek öküzgözü

Arnika Faydaları:

Yara iyileştiricidir.
Ezikler, berelenmeler, burkulmalar ve morarmalarda, deride sancı ve yangı varsa rahatlatıcı ve iyileştiricidir.
Romatizma, flebit, mayasıl (deri çatlamamışsa) ve benzeri durumlarda ağrı ile yangıları azaltıp rahatlatıcı etki yapar.
Ayakları rahatlatmak için yapılan ayak banyolarına katılır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top