Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm

Vücut ısısını korumak için terleme normal olmasına rağmen bunun gereğinden fazla olmasına Hiperhidroz denir. Performans gerektiren örneğin egzersiz sonrası ya da stresli koşullar altında konuşma yapmak veya sıcak bir günde yoğun terleme normaldir. klimalı bir odada masanızda otururken, aşırı terlemeyle karşı karşıya kalıyorsanız rahatsızlığından muzdarip olabilirsiniz.

Diğer tıbbi koşulları ekarte etmek için bir doktora görünmek önemlidir. 40’lı ve 50’li yaş aralığındaki kadınlarda menopoz ile ilişkili sıcak basması yaşanabilir. Omurilik yaralanması ya da bazı ilaçlar aşırı terlemeye neden olabilir. Aşırı terlemenin (Hiperhidroz) potansiyel bir başka nedeni tiroid hastalığıdır. Graves hastalığıda denen hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı hormon üretmesiyle ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Aşırı terleme bu rahatsızlığın belirtilerinden biridir. Aşırı terleme diğer hastalıkların semptomlarından biride olabilir. Bu nedenle doğal tedavi yöntemlerine başlamadan önce, ilk adım diğer tıbbi koşulları ekarte etmek ve bunun için de doktorunuza görünmek olmalıdır.


 Bitki çayları ile aşırı terleme tedavisi

Adaçayı aşırı terlemenin önüne yüzde 50 oranında geçebilir, ama bu azalma ve tedavi uzun süreli bir sabrı gerektirir. Adaçayı nane ailesinden bir bitkidir, aşırı terlemeyi azaltıcı özelliklere sahiptir. Uluslararası Hiperhidroz Derneği göre,kurutulmuş adaçayı ile demlenmiş çayın doğrudan cilde uygulanması ilen terlemeyi yüzde 37 oranında azalttığı bildirdi. Araştırmacılar adaçayının aşırı terleme yaşanan bölgeye uygulanmasının yanı sıra çay olarak tüketilmesinin, aşırı terlemeyi daha fazla oranda azaltabileceğini belirttiler.

Adaçayını sıcak suda demlemenin yanı sıra Adaçayı yaprakları salata veya pişmiş gıdalar gibi yemeklere dahil edilebilir.

Bir su bardağı suyu kaynatın ve bir çay kaşığı kurutulmuş adaçayını ekleyin, beş dakika bekletin. Süzgeçten geçirip  Demlenmiş ada çayının bir bölümünü, cildinize kopres yapmak için ılımaya bırakın. geri kalan Bir fincan ada çayını  için.

Demlenmiş Adaçayını tercihinize göre bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz. Bu çayı sabah ve akşam birer fincan içebilirsiniz.

Ilımaya bırakmış olduğunuz adaçayını temiz bir bezle koltuk altları ve boyun bölgesine sürün. Ayak kokularından muzdarip iseniz ayaklarınızı yıkadıktan sonra, demlenmiş adaçayı ile ayak ve ayak parmaklarınızı ovalayın. Bu ayak kokularının önüne geçecektir.

Bitkisel ilaçlar gibi Adaçayında da muhtemelen bir gecede fayda göremezsiniz. Terlemedeki farkı görebilmek, iyileşme sağlamak birkaç hafta sürebilir. Her gün sabah akşam birer fincan adaçayı kullanmalı ve düzenli olarak terlemenin en yoğun yaşandığı bölgelere adaçayı sürülmelidir.

Geleneksel Hint Tıpında, aşırı terleme tedavisinde birkaç farklı bitkisel karışımları kullanır. Önerilen bazı bitkiler at kuyruğu, adaçayı ve kedi otu gibi bir dizi bitkilerin karışımını içeren çaylar veya ısırgan yaprağı, çilek yaprağı, adaçayı ve bir ceviz yaprağı gibi bir dizi bitkileri içeren karışımla yapılmış çaylardır. Bu karışımlarla yapılan çaylarda aşırı terlemenin önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top