Aşkın Gözyaşları Çiçeği (Echeveria)

askin-gozyaslari-cicegi.jpg

Aşkın Gözyaşları Çiçeği (Echeveria)

Meksika, Orta Amerika ve  Teksas’ın  çöl ortamında kendiliğinden yetişen çiçeklerdendir. Yaprakları etli bir bitki çeşididir. Bu da, su tutma özelliğinin en önemli belirtisidir. Adını Meksika’da çalışmış botanikçi-ressam, Atanasio Echeveria’dan almıştır. Bodrum’daki bazı seralarda Aşkın Gözyaşları adıyla da bilinir.

Çiçeklenme alt kısımdan başlar en üst kısma değin uzanır. fazla suya ihtiyacı yoktur. Rozet şeklinde mavi-gri yaprakları dikkat çeker. Yapraklar, ince bir sap üzerine dizilen portakal rengi ve sarı çiçeklere sahiptir.

echeveria DSC06451

Dekoratif bir görünümü olduğundan kaya bahçelerinde ve saksılarda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bakımı oldukça kolaydır ve sıcaklığa dayanıklıdır. Yarı gölge yerlerde maviye çalan yaprakları daha sağlıklı olur. Çiçeklenme sona erdikten sonra  kuruyan sapları dibinden kesmek gerekmektedir. 

Kumlu ve verimsiz toprakları sever. Kum ve bahçe toprağını eşit miktarda karıştırırsanız en ideal toprağı elde etmiş olursunuz. Sulamayı gün içinde yaparsanız yaprakları bozulur. Akşam saatlerinde sulama yapın, yaz aylarında toprağı kurudukça sulayın. Kış döneminde çok az sulanması gerekiyor. 20 günde bir hafif püskürtmeyle sulamanız yeterlidir.

image

Çoğaltılması

Echeveria üzerinde minik yavrular üretir. Bunları sonbaharda çıkarın ve kum-torf karışımına dikin. İki ay içinde kök vermeye başlar. üretmek için ikinci bir yol de yaprak çeliğidir. Sağlıklı bir bitkinin yaprağı kesilir, birkaç gün gölgede bırakıldıktan sonra kök kısmından tekrar aynı karışıma dik olarak yerleştirin.

Yapraklarını ıslatmadan arada bir sulayın. Yaprağın dibinde küçük minik Echeverialar ortaya çıkacaktır.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top