Aspir Yağı Vucuttaki Yağları Parçalıyor

aspir yağı

aspir yağı

Aspir Yağı Vucuttaki Yağları Parçalıyor

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Conjugated Linoleic Acid” olarak isimlendirilen OMEGA-6’nın yağ yakıcı ve yağın depolanmasını önleyici özelliğinin olduğunu belirtti.

Dr. Akınerdem, aspir yağında diğer yağ asitlerine göre OMEGA-6’nın daha fazla olduğuna işaret ederek, “Günümüzün en önemli konusu şişmanlık ve obezite. Bunun yanında şeker ve kolesterol var. Bunlara önlem almak lazım” diye konuştu.

Aspir yağını sirke ve bal ile karıştırıp kullanabilirsiniz. fakat bu yağı kullanırken mutlaka egzersiz yapılmalı ve vücudu ısıtacak kadar yürüyüş yapılmalı. böylece aspir yağının yağ yakımını hızlandırmasını sağlayabilirsiniz. Aspir yağında bulunan  yağ yakıcı asitlerin tam amacına ulaşması için egzersiz mutlaka yapılmalı. Normalde etkisi yüzde 50 iken bunu sporla yüzde 100’e çıkarmış olursunuz.

Aspir yağı ayrıca bağışlılık sistemini de güçlendirir, normal yağ olarak yemeklerde, salatalarda ve kızartmalarda rahatça kullanılabileceğini dile getiren Akınerdem, aspir yağının bulundurduğu yağ asitleri nedeniyle kızartmayla bozulmadığını vurguladı.

Aspir Yağı
Aspir Yağı

“Soğuk sıkma pres tercih edilmeli”

Prof. Dr. Akınerdem, aspir bitkisinin üretiminde son 10 yılda önemli bir artış olduğuna dikkati çekerek, aspir yağına ulaşımın da kolaylaştığını ifade etti. Her yağda olduğu gibi aspir yağında da soğuk pres üretimin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Akınerdem,  “Yağın herhangi bir ısı işleme veya kimyasal işleme tabi tutulmaması gerektiğini belirtti. çünkü ısıya maruz kalan veya kimyasal maddeler eklenerek elde edilen bitkisel yağlar faydalı olan bir çok özelliğini kaybetmektedir.

Avrupa’da aspir üretimi yapılmadığı için aspir yağı pek tanınmıyor, ancak ABD’de diyet yağı olarak doktorlar tarafından önerilmektedir

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top