Atatürk Çiçeği (Noel Yıldızı Çiçeği)

noel-yildizi-cicegi-ataturk-cicegi.jpg

Atatürk çiçeği adı bir süs bitkisi olarak Türkiye’de üretilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir. Üretilmesi esnasında çalışan bitki bilimcilerden gelen tavsiye üzerine Türkçe’de çiçeğe bu isim takılmıştır.

bilhassa koyu kırmızı ve yeşil yapraklarından dolayı Hristiyan dünyasında genel olarak Noel süslemelerinde kullanılır. Bu sebeple kullanılan diğer bir adı da Noel yıldızıdır. Çiçeğin, yıldız biçiminde yaprak şekli Bethlehem Yıldızı’nı, ve kırmızı rengi İsa’nın çarmıha gerilişi birlikte kurban edildiği sırada akan kanı temsil eder.

Poinsettia’ olan İngilizce adını, 19. yy’da bu çiçeği Meksika’dan ABD’ye götüren ve yayan ABD’li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett’den alır.

Özellikleri

Ilıman iklimlerde açık havada üreyebilen ve 5 m boya ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk bölgelerde saksıda yetiştirilir ve boyu yaygın olarak 1 m’ yi geçmez. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek sanılmaktadır, lakin hakiki çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir.

Gövde ve yapraklardan akan sütümsü özüt kimi hassas insanlarda ve hayvanlarda deriyi kabartıp tahriş edebilir.

Sıcaklık

Çiçeklenme döneminden evvel 15-20 santigrat derece, çiçeklenme döneminde 13-15 derece, çiçek açma döneminden sonra 10-12 santigrat dereceye ihtiyaç duyar. Çiçekli olduğu sırada 13 santigrat derecenin altına inmemelidir. Yüksek miktarda nem (p-75) ister.

Işık

yaz aylarında güneş aşan yarı gölge bölgeleri hoşuna gider. Yaprakların kızarması için eylül ayından sonra hergün en az 14 saat kesintisiz ışıksız ortama maruz kalmalıdır. Bunu sağlamak için bitki akşam 17.00-08.00 saatleri arasında ışık sızmayan karanlık bir dolaba koyulabilir, üstüne ışık geçirmeyen bir örtü veya kutu örtülebilir. 14 saatlik süre içinde 1-2 dakikalık suni aydınlatma bile çiçeklenmeyi ve dolayısıyla yaprakların kızarmasını önleyeceğinden dolabın kapağı ya da örtü açılmamalıdır. Bu ışık rejiminin 10-12 hafta uygulanmasının ardından ilk tomurcukların görülmesiyle bitki, bol ışık alan ışıklı yerlerde bulundurulmalı fakat direkt olarak güneş ışığından sakınılmalıdır.

Saksı harcı

Hacim olarak 3 bölge turba, 3 bölge yaprak çürüntüsü, 2 kısım tınlı toprak, 2 kısım yanmış ahır gübresi, 3 bölge kum ve 2 parça perlitin karıştırılmasıyla oluşan karışım da kullanılabilir.

Bakım Önerileri

Saksı yenileme her yıl Nisan ayında yapılır. gübre verme, Haziran-Ekim ayları arası haftada bir kez 1-2 g/l kompoze olarak verilir.

Bitki, Haziran’dan Eylül’e değin sürgün verme esnasında ılık su birlikte bolca sulanmalı, sıcak günlerde yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçek açma süresince (Aralık-Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde olduğu sırada bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü gözlemlenir. Dinlenme zamanı olan Ocak ortasından Nisan ortasına kadar ise çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.

Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan başlayarak 10-15 santimetre kalacak şekilde kesilerek budanmalıdır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top