Atlas Çiçeğinin Bakımı

atlascicegi.jpg

Atlas Çiçeğinin Bakımı

Türkiye’de süs bitkisi olarak yetiştirilen kaktüsgillerden bir bitkidir. Yassılaşmış etli gövdesi yaprak şeklindedir. Sıcak ve kurak yerlerde yetişen bir bitkidir. güzel pembe çiçekleri  kasım-ocak aylarında yapraklarının uçlarında açarlar.  Genel yayılış alanları Amerika’nın çöl ve yarı çöl bölgeleridiratlas çiçeği

atlas-cicegiEvde yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. bitkinin bakımını doğru yaptığınız takdirde oldukça güzel çiçek açar ve kolay kolay kurumaz. bu bitkinin sağlıklı büyüyebilmesi için Üç haftada bir ılık su ile sprey yapılmalı ve güneş alan bir yere konulmalıdır.

Dinlenme döneminde bitkinin yeri değişmemelidir, aksi halde tomurcuklarını dökebilir.

 

Dallar çiçek tomurcukları ile bezenince, bitki evin  içine alınarak çiçek açması sağlanır. Bu arada normal sulama yapılmalıdır. Çiçeklenmeden sonra hızla gelişen bitki, gerekirse başka bir saksıya alınmalıdır. Bunun için normal saksı toprağı kullanılır. Bitkinin yaprakları ince sırık gibi büyür, kesilip çelik olarak kullanılırlar. Yaz aylarında direkt güneşten korunması gereken bitki, saksısı ile bahçeye ışıklı, gölgeli bir yere konur.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top