B12 Hangi Besinlerde Bulunur

B12 vitamin eksikliği kansızlığa ve bununla beraber bir çok sağlık sorununa sebep olmaktadır. B12 eksikliği yaşayan kişiler genelde vejateryanlar, sürekli diyet yapan kişiler yaşlılar ve bağırsakta emilim sorunu yaşayan kişilerdir.

B12 vitamin eksikliğinin belirtilerine daha önce B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri  başlıklı makalemizde değinmiştik. eğer bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka öncelikli olarak bir hastaneye yada en yakın sağlık ocağına gidip kan sayımı yaptırmanız gerekiyor. Eğer b12 eksikliği olduğu tespit edilirse doktorunuz mutlaka size B12 kapsülleri yada iğne önerecektir.

Elbetteki B12 eksikliği ömür boyu ilaç kullanımını gerektiren bir hastalık değildir. İlaç takviyesiyle tedavi tamamlandıktan sonra doğal yollarla beslenmenize B12 vitamini bakımından zengin gıdaları eklemeniz yeterlidir.. B12 yeşillikler, bitkiler yada sebzelerde bulunmaz. yapmanız gereken şey sebze, meyve tüketmeye devam ederken hayvansal gıdalara da beslenmeniz de yer vermenizdir. Ama eğer hayvansal gıdaları tüketmiyorsanız yani bir vejeteryansanız mutlaka ilaç takviyesi olarak B12 kapsülleri kullanmalısınız.

Vitamin-b12

B12 içeren gıdalar

  • Ciğer ,böbrek gibi sakatatlar
  • Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunları
  • Kırmızı et ve sakatat tüketemeyen Kan grubu A olanlar karides, istiridye, ton balığı ve somon gibi deniz ürünlerini tüketebilir.
  • Kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri
  • B12 ile güçlendirilmiş bazı kahvaltı gevrekleri

B 12 vitamini eksikliğiyle ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta B12 içeren gıdaların yeterli miktarda tüketilmesine rağmen  vücuttaki emilim bozukluğu nedeni ile yeteri kadar b12 alınamaması da B12 vitamin eksikliğine sebep olur. Özellikle  alkol kullanımı, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı ve bağırsakta emilim sorunu b12 eksikiğine sebep olabilir.

Bilindiği üzere A kan grubunda olanların kırmızı et tüketmesi önerilmiyor. Bu nedenle b12 ilaç takviyesi alabilir ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, B12 ile güçlendirilmiş bazı kahvaltı gevrekleri,  istiridye, ton balığı ve somon gibi deniz ürünlerini tüketebilir.

Share this post

PinIt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top