B6 Vitamini Hangi Bitkilerde Bulunur

B6 Vitamini Hangi Bitkilerde Bulunur

B6 Vitamini Hangi Bitkilerde Bulunur


B6 Vitamini İçeren Bitkiler

Kepek (Pirinç ve Buğday):

Ham pirinç ve buğday kepeği B6 vitamini bakımından en zengin gıdalar arasındadır. Gıdalar yoluyla aldığınız B6 vitamini arttırmak için esmer pirin ve kepekli ekmek tüketebilirsiniz. 100 gram pirinç kepeğinde 4.07 mg, 1 yemek kaşığı pirinç kepeğinde ise 0.3 mg (günlük ihtiyacın %15’i) B6 vitamini bulunur.

Kurutulmuş Bitkiler ve Baharatlar:

1 yemek kaşığı toz acı biberde 0.294 mg (günlük ihtiyacın %15’i) B6 vitamini bulunur. Aynı miktarda kurutulmuş nane ise günlük B6 vitamini ihtiyacının %3’ünü karşılar. B6 içeren diğer baharatlar ve bitkiler arasında sarımsak tozu, fesleğen, zerdeçal, kekik, defne yaprağı, biberiye, mercanköşk, tarhun ve adaçayı sayılabilir.

B6 Vitamini İçeren Bitkiler
B6 Vitamini İçeren Bitkiler

Antep Fıstığı:

100 gram fıstık günlük B6 vitamini ihtiyacının %85’ini karşılar. Kavrulmuş fıstık daha lezzetli olmasına karşın çiğ fıstıktan bir miktar daha az B6 vitamini içerir. 1 avuç Antep fıstığı yiyerek günlük B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık %25’ini alabilirsiniz.

Sarımsak:

Sarımsak diğer faydalarının yanı sıra aynı zamanda iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. 1 çay kaşığı veya 1 diş sarımsakta 0.04 mg B6 bulunur ve bu miktar günlük ihtiyacın %2’sine denk gelmektedir.

Ay Çekirdeği ve Susam:

1 avuç ay çekirdeği (ortalama 28 gr) günlük B6 vitamini ihtiyacının %11’ini karşılar. Kavrulmuş bütün susam tohumunun 100 gramında ise 0.8 mg  (%40) vardır. Ayrıca susamla hazırlanan tahinde B6 bakımından zengin yiyecekler arasındadır.

Fındık:

Potasyum ve bakır mineralleri bakımından zengin olan fındık aynı zamanda B6 vitamini içerir. 100 gram kavrulmuş fındıkta 0.17 mg B6 vitamini vardır ve bu miktar günlük B6 vitamini ihtiyacının %9’una denk gelir.

 

Share this post

PinIt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top