Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Vücudumuz hergün binlerce hastalık yapıcı etmen ile temas etmektedir. Soluduğumuz havada bile binlerce bakteri ve virüs bulunuyor. bu kadar zararlı etmenlerin içinde sağlıklı kalabilmemizin sebebi bağışıklık sistemimizin varlığıdır.Bağışıklık sistemi zayıfladığında vucudumuz hastalıklara karşı direncini kaybeder.

Hastalıklardan korunmak için Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında direk bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayan besinler vardır. Bu besinler A vitamini, C vitamini, çinko ve selenyum yönünden zengin gıdalardır

  • Doğal  antibiyotik   ve antioksidan özelliği bulunan soğan ve sarımsak,

  • Mükemmel  C vitamini kaynakları olan portakal, limon, greyfurt ve kivi

  • Birçok vitamin ve mineralli bir arada barındırması açısından yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, pazı vb.)

  •  Bitki çayları; kekik, adaçayı, zerdeçal, yeşil çay

  • Esansiyel aminoasitleri bulunduran; kırmızı et, beyaz et, balık

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmede sigarayı bırakmak ve spor yapmak da çok önemlidir. Sigara insanın vücut savunmasını düşürürken, pasif yaşam da kalp kası dahil vücuttaki kasları dirençsiz kılar. Ayrıca hazır besinler yerine doğal ürünleri tüketmeli, gazlı ve alkollü içecekler yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeliyiz.

NOT: Vitaminler ve mineraller için ek takviye almak isteniyorsa bu doktor kontrolünde yapılmalıdır çünkü bazı vitamin ve minerallerin fazlası toksik etki gösterir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top