Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baklagiller soyu, çok uzun zamanlardan bu yana Türk mutfağında yerini almaktadır. Kış aylarında insan vücudunu demir gibi yapan ve koruyan baklagiller, protein açısından zengin olması nedeniyle oldukça faydalıdır.

Kalp krizi geçirme riskini oldukça azalttığı bilinen baklagiller, dibayeti de dengede tutuyor. Diyebet ile birlikte kolesterolüde dengede tutuyor. Tüketmiş olduğunuz 1000 kalori için, vücudumuz 14 gr Life ihtiyaç duymaktadır. Bir tabak pişmiş baklagillerde yaklaşık 15 gram lif bulunmaktadır ve baklagiller, insan vücudu için çok önemli olan lif ihtiyacını karşılayabilen az sayıdaki besinlerden biridir.

Baklagiller Nasıl Saklanmalıdır?

Baklagillerin besin değerlerini koruması için, rutubetten kesinlikle korunmalıdır. Baklagiller alacağınız zaman ürünlerin taze olup olmadığını da kesinlikle kontrol etmenizi öneririz. Zira baklagiller, uzun süre bekletilirse bozulabilir; hatta böceklenebilir. O yüzden taze baklagiller alınması önemlidir. Şimdi gelelim baklagiller ailesinin üyelerine ve faydalarına.

baklagiller-besin-grubu
Nohut
Nohut tüketerek hem lezzetli bir yemek yemiş olursunuz, hem de nohutun nimetlerinden yararlanmış olursunuz. İştah açıcı özelliği bulunan nohut, içinde önemli maddeleri ve vitaminleri barındırmaktadır(B vitamini, fosfat, nişasta, fosfor ve kalsiyum).
Emzirme döneminde ki annelerin nohut yiyerek, sütlerini arttırabilmeleri mümkün. Öksürüğe iyi geldiği de bilinen nohutun, bir diğer özelliği ise kaşıntılara, en önemlisi de yaralara iyi geldiği bilinmektedir.
Mercimek
Mercimek, kalp krizi geçirme riskini azalttığı gibi vücuda da iyi gelmektedir. İçinde fosfor, çinko, kalsiyum ve sodyum barındıran mercimek, zihini de güçlendirmesi ile bilinir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top