Baldıran Otunun Faydaları ve Zararları

baldiran-otu.jpg

Maydanozgiller ailesinden olan baldıran otu, rutubetli ve gölge alan yerlerde yetişmektedir. Bu bitki en zehirli bitkiler arasında yer alır ve bu yüzden bu otu tüketirken oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu otun boyu 1-2 m arasındadır ve maydanoza benzerliği ile dikkat çekmektedir. Maydanoza çok benzediğinden dolayı, bazı insanlar maydanoz ile karıştırıp baldıran otunu yiyip zehirlenme tehlikesi yaşamaktadır. Baldıran otunun kokusu çok kötüdür ve ünlü filozof Sokrates’in baldıran otu şerbeti ile öldüğü bilinmektedir. Baldıran otunda bulunan kırmızı lekelere de bu yüzden Sokrates kanı adı verilmiştir. Baldıran otunun ana vatanı Türkiyedir ve her bölgede bu bitkiyi görebilmek mümkündür. Haziran ayında ortaya çıkan baldıran otunu yol kenarlarında bile görebilirsiniz.

Baldıran Otunun Faydaları

 Baldıran otunun faydalarını saymadan önce, bu bitkiyi doktor tavsiyesi haricinde kullanmamanızı hatırlatmak isteriz. Zira sonuç ölümcül olabilir. İdrar yollarında ki problemleri çözen baldıran otu, çay olarak tüketildiğinde ise, nefes darlığına iyi gelmektedir. Ayrıca astım tedavisi içinde kullanılmaktadır. Kalp spazmı ve kas kasılmalarına da iyi gelen baldıran otu, merhem olarak kullanıldığında vücutta ki şişlikleri de almaktadır.

Baldıran Otunun Zararları

fft81_mf2103634

Baldıran otu en zehirli bitkilerden biridir ve bu bitkiden mümkün olduğunca uzak durmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. 6 gramdan fazla baldıran otu tüketen kişinin ölümcül bir tehlike ile karşı karşıya kalacağını bildirelim.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top