Bilimsel araştırmalar balık yağının her yaş grubundaki insanlar için bir çok faydasının olduğunu göstermektedir. İnsan vucudunun kendi kendine üretemediği Omega-3 balık yağı desteğiyle vucuda alınabilmektedir.

Alzheimer hastalığı, otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve depresyon gibi durumların önlenmesinde önemli etkisi olduğu olduğu bilinen Omega-3 yağ asidinin beyin ve sinir sisteminin gerektiği gibi çalışmasında oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

balıkyagi

Çocuklar üzerinde etkisi araştırılan omega-3, özellikle beyin gelişimi, öğrenme kapatisesi üzerinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Çocuklarda kullanılması durumunda mutlaka önce bir doktora başvurulmalıdır.

Balık yağı ayrıca damarları genişletme özelliğine sahiptir. Bunun bir sonucu olarak kan basıncını sağlıklı seviyede tutarlar ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olurlar.

Balık yağı diyabete yatkınlığında önüne geçebilmesi açısından diyabete yatkınlığı olan bireyler tarafından tüketilmesinde fayda vardır.

Bazı kanser çeşitlerinden korunmak için balık yağı kapsülleri sağlık uzmanları tarafından yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir kaynak olan balık yağı, vücudumuzda sağlık düzenini genel anlamda korurken hücrelerin sağlılı kalmalarına yardımcı olur. Diğer taraftan balık yağları eğer varsa vücutta bulunan kanser hücrelerinin yayılmasına ve büyümesini yavaşlatabilir.

Omega-3 kullanımı yaşlanma ve güneş etkisine bağlı hasarlarda azalma sağlayıp, sedef hastalığı ve egzama tedavisinde önemli etkilere sahiptir.

balik

Böbrek sorunu yaşamak istemeyenlere balık yağı önerilmektedir. Bunun için yapılması gereken şey düzenli olarak ortalama 4-6 gram balık yağı kapsülünü düzenli olarak almaktır. Uzmanlar ‘IgA Nefropati’ veya ‘Berger Hastalığı’ olarak adlandırılan glomerülonefrit gibi hastalıkları düzenli olarak balık yağı alarak önleyebileceğimizi söylemektedir.

Balık Yağı Ne gibi Durumlarda Sakıncalıdır?

Kan sulandırıcı ilaç kullananların doktorlarının kontrolü dışında kullanmaması gerekmektedir. Diğer girişimsel işlevlerden 1 – 2 hafta önce bırakılması faydalı olacaktır. Biz yine de sağlıklı bir bireyin dahi doktor kontrolünde kullanmasını tavsiye ediyoruz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top