Balkabağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kış aylarının prensesi olan balkabağı, içeriğinde bulundurduğu harika maddeler ve vitaminler nedeni ile inanılmaz faydaları, tüm sebzeler gibi bizlere sunuyor. Bu özel maddeler içinde özelikle A, B, B1, B2, B3, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, şeker, çinko, yağ, nişasta, beta karoten ve magnezyum gibi inanılmaz maddeler var.

Bu zengin maddeler ise beden üzerinde oldukça olumlu ve farklı etkileri sunuyorlar. Lif bakımından zengin olan balkabağı özellikle diyetler için de ideal bir besin. Tokluk hissi vermesi nedeni ve doyurucu yapısı ile diyet yemekleri içinde yer alıyor. Ayrıca bu şekilde kabızlığında önlenmesini sağlamaktadır.

Beta karoten özellikle kalp hastalıkları ve hiperlipidemi görülen kişilerde kötü kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkili bir maddedir. Ayrıca antioksidan özelliği nedeni ile kansere karşı da bedenin direncini arttırmaktadır. Zengin potasyum, kalsiyum, demiz ve fosfor bu bakımdan bedenimize dost bir besindir. Kemik gelişimine de bu şekilde yüksek oranda fayda sağlar. Özellikle A vitamini deri ve hücrelerin kendini yenilemesinde ciddi fayda sağlar.

Balkabağının bilinen çekirdekleri de vücut için harika sağlık kaynağıdır. Özellikle ekstresi prostat sağlığına yardımcı olur. İdrar akışının da artmasını sağlar. Bu şekilde zorlanmalarda ortadan kalkar. Bu şekilde toksinlerinde bedenden atılmasını sağlar.

Balkabağı bu zengin içeriği ile güzellik maskesi olarak da harika sonuçları sağlıyor. Pişireceğiniz bir kabağı püre haline getirin. Sonrasında bu püreye bal ve sür ekledikten sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu şekilde vitamin ve mineraller ile cildiniz daha bir güzel olacaktır.

İçeriğinde bolca bulunan lifler nedeni ile özellikle kabızlık sorunu ve hemoroit de oldukça etkilidir. Kolon kanserine de balkabağı faydaları ile önemle alabilmeniz mümkün olacaktır.

Çorbası, tatlısı, yemeği, muhallebi, reçel ve pastalarda deneyebileceğiniz bu harika sebzeyi sizler de artık daha sıklıkla tüketmeye başlayacağınızdan eminiz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top