Ballıbaba Bitkisinin Faydaları

  • Ballıbaba bitkisinin çayı içildiğinde kan değerimizi arttırır ve kanımızı temizler.

  • Çıban, varis, apse, iltihap gibi hastalıkların bulunduğu bölgeye uygulanarak geçmesini sağlar.

  • Günde 2 bardak içildiğinde döl yatağı ve adet görme düzensizliklerini giderir.

  • Mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklara iyi gelir.

  • Özellikle idrar yapmakta zorlananlar da, işemedeki yanmalarda, ağır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde kullanılır.

  • Sinirsel uykusuzluklara ve hemen hemen bütün kadın hastalıkları tedavisinde etki göstermektedir.

Aynı zamanda ballıbaba bitkisi birçok hastalıklarda kullanıldığı gibi, çay olarak, yaralara kompleks ve oturma banyosu olarak ta kullanılarak rahatlamamızı sağlamaktadır.

Ballıbaba Nasıl Kullanılır

Ballıbaba çayı, 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ballıbaba çiçeği yada yaprağı atılır. 5 veya 6 dakika demlendikten sonra süzülüp içilebilmektedir. Aynı şekilde 2 tatlı kaşığı da yarım litre suda haşlanarak süzüldüğünde yaralara kompleks olarak kullanılmaktadır.ballibaba, sari ballibaba otu, sarı ballıbaba, ballibaba otu, sarı ballıbaba otunun faydaları, sari ballibaba bitkisi, ballıbaba otu faydaları, sari balli baba otu, ballıbaba otunun faydaları, ballı baba

Ballıbabanın şifalı olduğu  rahatsızlıklar

– İltihaplar

– Kabakulak

– Varis

– Basur

– Rahim akıntıları

– İdrara çıkma zorluğu

– Böbrek hastalıkları

– Adet düzensizlikleri

– Adet sancısı

– Prostat şikayetleri

– Yanıklar

– Solunum yolu rahatsızlıkları

– Mide ve bağırsak gazları

– Sinirsel uykusuzluk

sari-ballibaba-otu-faydalariBitki, çay olarak tüketilebileceği gibi şurubundan ve merheminden de yararlanılabilir. Şurup özellikle regl ağrısına, boğaz ağrısına ve vereme iyi gelirken, merhemi yanıklara karşı oldukça faydalıdır.

İdrar yolu ve böbrek rahatsızlıklarına karşı iyileştirici etkisini artırmak için bitkinin kaynama suyu ile oturma banyosu hazırlanabilir.

Varis problemi olanlar ballıbaba çayı içmenin yanı sıra soğuduktan sonra bitkinin çayıyla sorunlu bölgelere kompres yapabilirler. Aynı şekilde çıban gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için de kompres uygulanabilir.

 

Ballıbaba Çayının Hazırlanışı

Ballıbaba çayı hazırlamak için bir tatlı kaşığı kurutulmuş bitki bir bardak suda kaynatıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. Demini alınca süzülür ve arzu edilirse balla tatlandırılarak içilir. Şifasını görmek için günde iki fincan içmek idealdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top