Barbados Kirazı (Acerola kirazı)

Barbados kirazı tüm meyveler arasında en fazla c vitamini ihtiva etmektedir. limon ve portakal 100 gramda 50- 60 mg civarında C vitamini içerirken barbaros krazı 1600 mg C vitamini içerir. Aynı zamanda A vitamini bakımından zengin olan havuçla da aynı oranda A vitamini içerir.

Birçok hastalığa karşı kullanılan barbados kirazı tablet halinde de tüketilmektedir. çok iyi bir antioksidandır.aynı zamanda B1 ve B2 vitaminlerini barındırmaktadır.

Yüksek miktarda kalsiyum, fosfor ve demir  içeren açerola meyvesi çiğ tüketilebildiği gibi meyve suyu, dondurma, reçel ve komposto olarak da tüketilmektedir.

Gribe karşı oldukça faydalıdır. gribin daha çabuk atlatılmasını sağladığı gibi gribe karşı koruma da sağlar. şeker hastalarının tüketebileceği bir meyve olarak gösteriliyor. şekeri dengeleme özelliği taşımaktadır.

Karaciğer hastalıklarına karşı da etkilidir.Aynı zamanda yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. barbados kirazı serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçıdır. uzmanlar bir çok hastalığa karşı barbados kirazını önermektedir. özellikle yüksek oranda içerdiği C vitamini meyveyi diğer meyvelerden ayıran en önemli özellik olarak gösteriliyor.

Göz hastalıklarında da etkilidir özellikle gözün görme kalitesini arttırmaktadır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top