Baş Ağrısına Sebep Olan Besinler

Rafine şeker

Ham şeker beyaz küp şekere dönüştürülürken birçok işlemden geçirilir.Şeker kamışı lifleri, toprak kalıntıları ve bakterilerden arındırmak için yıkama, kaynatma, filtreleme ve kurutma gibi işlemler uygulanır .Rafine şeker bağışıklık sistemini etkileyerek baş ağrısına ve migrene neden olur.Baş ağrısının nedeni beyindeki oksijen seviyesinin azalmasıdır.

Yer Fıstığı ve Kabak Çekirdeği

Bilimsel araştırmalara göre yer fıstığı ve kabak çekirdeği bazı insanlarda baş ağrısına neden olabiliyor.Bunun nedeni “Tyramine” maddesi…

Soya Sosu

Yemeklere lezzet katmak için kullan?lan soya sosu, fernmante edilmiş soya fasülyesinden imal edilir.İçeriğindeki yüksek tuz seviyesi nedeniyle, fazla tüketildiğinde ölüme bile neden olabilir.Özelikle Çin yemeklerinde kullanılan soya sosu baş ağrısına yol açar.

Zeytin

Zeytin ve zeytin yağı da kimi insanlarda baş ağrısına yol açabiliyor.Zeytin ve zeytinyağı aslında çok şifalıdır fakat çok fazla tüketildiğinde baş ağrısına neden olabilir.

Kurutulmuş, yaşlandırılmış, tütsülenmiş et çeşitleri

Kurutulmuş ve yaşlandırılmış etler, özellikle de pizzalarda kullanılan “pepperoni” içeriğindeki yüksek sodyum ve nitrat nedeniyle baş ağrısına yol açarTaze et tüketmeyi tercih etmelisiniz…

Çin yemekleri ve Fastfoodlar

Çin yemekleri “Monosodium Glutamate” adı verilen amino asit içerirMSG adı verilen bu madde hamburger, pizza, kızarmış tavuk, kızarmış patates gibi Fastfood’larda da kullanılırMSG içeren gıdalar, diatbet ve obezite riskini arttırır, tansiyonu yükseltir ve baş ağrısına neden olur.

Yıllandırılmış peynirler
Kimi peynir çeşitleri 30 gün, kimileri 6 ay, kimileri daha uzun süre yaşlandırılırNe var ki, eski peynirlerin fazla miktarda tüketilmesi yüksek tansiyona, alarjiye ve baş ağrısına yol açabilir.

Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar normal şekere göre daha az kalorilider ve iki kat fazla tat verir.Yapay tatlandırıcılar, şeker tadı veren kimyasallardan oluşur.Yapay tatlandırıcıların içeriğindeki sakarin kanserden baş ağrısına bir çok sağlık sorununa neden olabilir

Kırmızı şarap

Kırmızı şarap koyu renkteki üzümlerden yapılır. Şarap üretiminde fermantasyon ve yıllandırma işlemleri uygulanır. Kırmızı şarap bağ ağrısına neden olan gıdaların başında gelir!

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top