Bebekler İçin Hodan Yağı

Bebekler İçin Hodan Yağı

Bebekler İçin Hodan Yağı

Bebekler İçin Hodan Yağı

Hodan yağının haricen uygulanmasının faydaları ile ilgili en güçlü kanıtlardan bir tanesi, “cradle cap” (beşik şapkası) da denen ve genelde bebeklerde görülen infantil sebore dermatit hastalığına ciddi şekilde yakalanmış bebeklerin kırk sekizi üzerinde yapılmış klinik çalışmalarda görülmüştür. Bu rahatsızlık kafa derisinde, göz kapaklarında, yüzde, koltuk altında, kasıklarda ve göğüste oluşan pulcuklar ve kabuklar ile bilinir.

Bebekler İçin Hodan Yağı
Bebekler İçin Hodan Yağı

Bu hastalıktan muzdarip bebekler günde iki kere hodan yağı ile tedavi edilirler ve rahatsızlık iki hafta içerisinde geçer. Bu tedavide sadece hodan yağının uygulandığı bölgelerde değil uygulanmadığı diğer bölgelerde de pozitif gelişmeler görülür. Bu sonuç hodan yağının deriden etkili bir biçimde absorbe edildiğini ve vücudun diğer kısımlarında da Prostaglandin 1’in biyosentezi için gerekli gama- linolenik kaynağı olarak kullanıldığını göstermektedir. Eğer bu tedaviye devam edilmezse, bir hafta içinde belirtiler tekrar ortaya çıkacaktır. Ancak bebek yedi aylık olana kadar bu tedaviye devam edilirse hastalık kendini tekrarlamayacaktır.

Uzmanlara göre bazı yeni doğanlarda D6D enzim sistemi yeteri kadar gelişmemiş olmaktadır ve bu nedenle yeteri kadar gama- linolenik asidi üretememektedir. Bu sebepler bebekte “beşik şapkası” (cradle cap) rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetiklemektedirler. Hodan yağı tedavisi en azından bebeğin enzim sistemi topralanana kadar GLA’yı dışarıdan almasına yardımcı olmakta ve böylece hastalık semptmlarından kurtulmasını sağlamaktadır.

UYARI :Hodan yağını kullanmadan önce doktorunuza danışınız

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top