Çok fazla alkol tüketenler ve pirinç tüketenlerin karşılaştığı hastalıklardan biri olan beriberi hastalığına B1 vitamini de sebep olmaktadır. Beriberi hastalığının belirtileri, bitkinlik, yürümede bozukluk, sinirlerde oluşan iltihaplar, iştah kaybı ve gelişmede gerilemedir. Karında şişmeye de neden olan beriberi hastalığı, bu belirtisini her beriberi hastalığında görünmez.
Süzme Bal, Ekmek Mayası ve Çiğ Süt: 1 yemek kaşığı ekmek mayasını 2 bardak( su bardağı) suya koyun ve pişirin. Pişme işlemi gerçekleştikten sonra 1 su bardağı çiğ süt ilave edin. Biraz soğumasını bekleyin ve daha sonra iki çay bardağı süzme balı atın ve karıştırın. Bu karışımı her gün bir çorba kaşığı tüketiniz.
Size farklı bir karışım daha tavsiye edelim. Bir kilogram keçi boynuzu pekmezi, 100 gram havlıcan, 100-120 gram keten tohumu, 100-130 gram ısırgan tohumu, 100 gram kereviz tohumu, 100-120 gram antep fıstığı ve son olarak 110 gram bira mayasını tedarik edin. Tedarik ettikten sonra tüm bu malzemeleri karıştırın ve bir yemek kaşığı ılık süt ile içiniz. Tüm işlemler bu kadar. Dilerseniz tüm bu malzemeleri bir bardak üzüm suyu ile de karıştırabilirsiniz.

besin-alerjisi-2-4892
Meyve ve sebze tüketimi de bu hastalık için oldukça faydalıdır. Portakal ve muz özellikle tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Tavuk, yumurta sarısı, balık ve et gibi ürünler de beriberi hastalığı için önemli besinlerdir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top