Bitkiler ve Bitkisel Ürünler Nasıl Kullanılmalı

Son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler bitkisel ürünlerin kullanımıyla ilgili daha dikkatli olunması gerektiğini göstermiştir.Bitkisel ürün adı altında satılan fakat bir çok kimyasal madde içeren bazı tabletler ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere sebep olabiliyor. Yasaklandığı halde satışı devam eden tabletler ve bitkisel olduğuna dair tanıtımı yapılan fakat sağlığı tehdit eden maddeler içeren tabletlere karşı dikkatli olmamız gerektiğine dikkat çeken uzmanlar sanal marketlerden yada çağrı merkezlerinden hatta eczaneden bile bitkisel ürün alırken mutlaka bir uzmana danıştıktan sonra kullanılması gerektiği ve özellikle zayıflama tabletlerinden uzak durulması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Eczacı elbetteki size ürün hakkında bilgi verme yetkisine sahiptir ve eczanelerde satılan ürünler sağlık bakanlığınca onaylanmıştır fakat sizin geçirmiş olduğunuz hastalıklar, kullanmakta olduğunuz ilaçlar yada mevcut hastalıklarınız hakkında en iyi değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Bir bitkisel ürün aldığınızda bu ürünün sizin kullanmakta olduğunuz herhangi bir ilaçla etkileşime geçip geçmeyeceğini yada bu ürüne vücudunuzun göstereceği olası reaksiyonu ancak bir uzman değerlendirebilir.

Özellikle zayıflama tabletlerine karşı uyarıda bulunan uzmanlar hiçbir tabletin bilimsel olarak sağlıklı zayıflatma etkisi olmadığını belirtiyor. Zayıflamak için yapılabilecek en doğru yöntem beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve egzersiz yapmaktır. Elbette ki bazı bitkiler zayıflamaya yardımcıdır .fakat bilinçsizce kullanıldığında  fayda değil zarar verir.

Aynı zamanda Bitki çayları ve bitki kürlerini kullanırken de dikkatli olunması gerekiyor. çünkü Bir bitkiyi 100 kişi kullanır ve 99 kişi üzerinde olumlu sonuçlar verir fakat 100 kişi içerisinde 1 kişi üzerinde çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. işte o 1 kişi siz de olabilirsiniz. Arkadaşım kullandı memnun kaldı ben de kullanayım mantığıyla hareket etmek doğru değildir. Örneğin çilek oldukça faydalı bir meyvedir fakat çilek alerjisi olan bir insana çilek tavsiye edemezsiniz.. size çok faydalı olan çilek; alerjisi olan kişide ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Bu nedenle ilk kez kullanacağınız her bitki için lütfen bir uzmana danışın.

Bir bitkinin içeriğiyle ilgili mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor ve o bitkinin içinde bulunan maddelere alerjiniz olup olmadığından yada kullandığınız herhangi bir ilaçla etkileşime geçip geçmeyeceğinden emin olmanız gerekiyor. Aynı zamanda şeker hastalığı, tansiyon, kalp hastalıkları ve bronşit gibi rahatsızlığı olan kişilerin bitki kürleri ve bitki çaylarını kullanırken dikkatli olması gerekiyor.

Elbette ki bitkisel ürünler (Bitki çayları ,şampuan, sabun, bakım kremleri, bitki özleri, soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen bitkisel yağlar) ve bitkilerle tedavi güvenli kabul edilmektedir. fakat anlatmaya çalıştığım şey nane , maydanoz bile kullanırken aşırıya kaçmadan kullanmanız ve hangi bitkiyi nasıl ve ne zaman kullanacağınız konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerektiği. Örneğin maydanoz suyu ödem söktürücü olarak tavsiye edilir fakat aşırı kullanımı vücudun gereğinden fazla su kaybetmesine sebep olur ayrıca gebelik döneminde kullanılması düşüklere bile sebep olabilir. Yani çok masum bir bitki bile yanlış kullanıldığında zarar verebilir. Bu nedenle lütfen kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin ve  uzman olmayan kişiler tarafından tavsiye edilen ürünleri KULLANMAYINIZ.

Diğer Konu Başlıkları

Kanola yağının zararları

Poşet çayların zararları

Zayıflama çaylarının zararları

Soya Fasulyesinin Zararları


bitkiler ve bitkisel ürünler nasıl kullanılmalı

Share this post

PinIt

4 Replies to “Bitkiler ve Bitkisel Ürünler Nasıl Kullanılmalı”

 1. zerde dedi ki:

  öncelikle duyarlılığınız için teşekkürederim. her yerde abartarak bitkiler hakkında bir sürü yazı yazılıyor. tek dertleri ürün satmak. şifalı bitkiler var ama sizinde dediğiniz gibi herkeste aynı etkiyi yaratmaz. insan sağlığını hiçe sayarak hiçbir uyarıda bulunmadan bir çok insanı yalnış yönlendiriyorlar. sizin siteniz gerçekten farklı. yazınızı çok beğendim. oldukça faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler

 2. derya dedi ki:

  çok faydalı bir yazı .teşekkürler . Bitkisel ürünlerin bilinçsiz kullanımı insan hayatını tehlikeye atabiliyor. insanların bu konuda bilinçlendirlmesi gerekiyor.

 3. yesilisyan dedi ki:

  “…Tüm bu hayvanlar ve bitkiler, bizim kadar canlıdır.Sözüm ona korunan yaşam değil, insan yaşamıdır.” Carl Sagan

 4. siirinevi dedi ki:

  Karıncaların bitkilere yerleşme eğilimi, bitkiler tarafından salgılanan ve “artık nektar” diye isimlendirilen bir sıvı sayesinde oluşur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top