Fitoterapiye Yeşil Işık Yandı !

Modern tıp, etimolojik olarak bitki anlamına gelen ‘fito’ ile tedavi anlamına gelen ‘terapi’ kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan Fitoterapi yani bitkisel tedaviye yeşil ışık yaktı.

Türkiye’nin YÖK onaylı ilk Fitoterapi merkezi olan Bezmiâlem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi, Türkiye’de tıbbi amaçla kullanılan 500 bitkiyi ilaç, kozmetik ve gıda sanayilerine kazandırmayı hedefliyor.

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Fitoterapi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Prof. Dr. Murat Kartalın yaptığı açıklamada ;

Görsel, yazılı ve internet medyasında Fitoterapi ile ilgili bilgi kirliliği var ve halkımız birtakım reklamlarla hem yanlış yönlendiriliyor hem de istismar ediliyor. Ayrıca çok sayıda tıbbi ve aromatik bitki, analizleri yapılmadan piyasaya sunuluyor. Sentetik ilaçları kullanırken nelere dikkat ediyorsak Fitoterapi ürünlerini kullanırken de yan etki ve dozuna dikkat etmeliyiz.


11700Bu nedenle kaliteli bitkileri doğru miktarda insanlara ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bitkinin içindeki etkili bileşikleri tanımlayıp, analiz ettikten sonra halkımıza ulaştırılması için gerekeni yapacağız. Ülkemizde 12 bin çeşit bitki türü var. Fakat bu 12 bin bitki türünden ekonomik olarak maalesef yararlanamıyoruz. Biz sadece bitki satan konumundayız.

Merkezimizde oluşturacağımız hammadde üretim alanıyla Ar-Ge çalışmalarını yaptığımız 500 kadar tıbbi ve aromatik bitkiyi pilot ölçekte üretip ilaç, kozmetik ve gıda sanayisine kazandıracağız ve onlara yol göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Fitoterapi Merkezi’nde bitkisel ilaç geliştireceklerini belirten Prof. Dr. Murat Kartal, “Merkezimizde tarladan itibaren tüm aşamalarını gerçekleştireceğimiz bitkisel ürünler hazırlayacağız. Geleneksel bitkisel tıbbi ürün ruhsatı almak isteyen herkese hammaddeden ilacın bitiş aşamasına kadar destek olacağız. Ayrıca merkezde yer alan satış bölümünde analizini yaptığımız tıbbi bitkileri halkımıza da ulaştıracağız” dedi.

Bezmiâlem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi’nde modern tıp ile klasik tıbbı bir araya getireceklerini belirten Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Saffet Tüzgen, “Yıllar içerisinde tıpta Batı kaynaklı birçok gelişme oldu fakat biz bu gelişmeleri hiç süzgeçten geçirmeden ve bize uyup uymadığına bakmadan her şeyiyle kabul ettik. Bu güne kadar insanlar milyonlarca yıldır tedavi oluyorlar.

Hastalıklar insanların yaratılışıyla başlamış ve kıyamete kadar devam edecek. Bugünkü modern tıp yokken de yanlış veya doğru insanlar tedavi oluyordu. Tamamlayıcı tıp adı altında çok sayıda branş var. Bunların hangi hastaya iyi gelebileceği ve hangi hastaya uygulanmaması gerektiğini bilim insanları söylemeli. ‘Annemden böyle gördüm’ diyerek yapılanlar, tıptan ve toptan reddedilirse bunlar ortadan kaybolmaz, merdiven altına çekilirler. Bunu uygulaması gerekenler, anatomiyi, fizyoterapiyi, fizyolojiyi ve patolojiyi bilen hekimlerimiz olmalıdır. İşte bu nedenle tıp ve tamamlayıcı tıp merkezimizde birleşecek ve modernle klasiği bir araya getireceğiz” şeklinde konuştu.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top