Kişisel temizliğe önem verilmemesi sonucu oluşan bitler, bulaşıcı olma özelliği taşımaktadır. Canlı kalmak için, vücutta ki sıvıya ve deriye ihtiyaç duyarlar. Bitlerden kurtulmak için bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz. İşte bitkisel tedavilerden bazıları:
Bitotu: Bitotunu başınıza eşit şekilde serpin. Bu otu kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, başta yaranın olmaması gerektiğidir. Zehirli bir bitki olduğundan dolayı, fazla dozda kullanılmaması tavsiye edilir.
Sarımsak: sarımsağı ( bir baş yeterli) soyun ve ezin. Ezdikten sonra, saçlara sürülmelidir. İki saat bekledikten sonra, saçınızı yıkayabilirsiniz.
Hint Yağı: Saç bakımı için en çok kullanılan bitkisel yağlardan olan Hint yağını, bitler içinde oldukça etkilidir. Hint yağı ile saçlarınıza kompres uygulayın ve saçınızı sarın( strech naylon veya benzeri şeyler ile). Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı iyice yıkamalısınız.
Zeytinyağı: Zeytinyağını saçlarınıza sürün ve saçlarınızı havlu gibi bir şey ile sarın. Sabaha kadar bu şekilde saçlar sarılı kalmalıdır ve sabah saçlar şampuan ile uzun bir süre yakalanmalıdır. Daha sonrada beyaz sirke ile durulama yapabilirsiniz.

fft99_mf5561660
Çağ Ağacı Yağı: Anti mikrobiyal özelliğe sahip olan çay ağacı yağı, bit tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir. 10 – 12 damla çay ağacı yağını zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saç köklerine kadar bu karışımı ulaştırmanız önemlidir. Masaj bittikten sonra, saçınızı tarayın ve şampuan ile yıkayın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top