Düğün çiçeğigillerin soyundan olan boğanotu, iki çenekliler sınıfının da bir mensubudur. Kurtboğan otu olarak da bilinen boğanotu, uzun boylu bitkiler arasında yer alır. Mavi, mor ve sarı renkler de çiçekleri bulunan boğanotu, güzel görünüşü ile de dikkat çekmektedir. Nişasta ve napellin maddelerini içinde barındırır ve içinde bulunan akonitin oldukça zehirlidir.

Boğanotunun Faydaları

Boğanotunun en büyük özelliği, ağrı kesici olmasıdır. Ağrı kesici özelliğinin yanında, terletme ve idrar söktürme özellikleri bulunmaktadır. Özellikle sporcuların sıkça başına geldiği kas krampları içinde çözüm olan boğanotu, romatizma hastaları içinde tavsiye edilmektedir. Kış aylarında daha çok tüketilmesi gereken boğanotu, insan vücudunu daha dirençli yapar ve soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliği bulunur. Ayrıca öksürüğü kesmesi ile de bilinir. Son olarak sakinleştirici bir özelliği bulunan bu bitki türünü, özellikle kolay sinirlenen insanların tüketmesi tavsiye edilir.

Boğanotunun Zararları

boganotu6

İçinde ki akonitinin zehirli olduğunu söylemiştik ve bu yüzden zehir olarak kullanılan bir bitki türü olan boğanotu, kesinlikle doktor denetimin de kullanılmalıdır. Boğanotu zehirlenme belirtileri, soğuk ter akması, tükürme ve kusmadır. Boğanotunun zehri çok çabuk tesir eder ve bu belirtiler görüldüğü takdir de mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Sağlık kuruluşlarına gitmeden önce, kişinin kusmasını sağlamak büyük önem arz eder. Genellikle süs bitkisi olarak tercih edilen bu bitki türünü, kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız gerektiğini son kez hatırlatmakta fayda var.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top