Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Ada Çayı
Ada çayı yaprakları, boğaz ağrısı, diş eti iltihabı ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça faydalıdır. Ada çayı kaynatıldığında şifalı uçucu yağlar açığa çıkar ve boğaz iltihabına bağlı olan ağrı ve rahatsız edici hissi ortadan kaldırarak rahatlama sağlar. Şifalı yağları açığa çıkarmak için taze kopartılmış adaçayı yapraklarını bir bardak kaynamış suda demleyin. Su soğuduğunda gerekli oldukça gargara yapın. Tat katmak ve ağrıyla daha iyi mücadele edebilmek için bir çay kaşığı taze limon suyu sıkabilirsiniz.


Sarımsak
Vücuttaki suyun atılması gereken rahatsızlıklarda kullanılan sarımsak, doğal bir malzemedir. Sarımsak gargarası, sinüzit veya alerji sebebiyle oluşan boğaz ağrılarına karşı mücadelede yararlıdır. Bir çay kaşığı doğranmış sarımsak ve bir bardak kaynamış suyu karıştırın. Karışımın beş dakika demlenmesini bekleyin. Maydanoz veya nane yaprağı kopartıp suya ekleyerek ekstradan iki dakika daha bekleyin. Gargara yapmadan önce suyun yeterince soğuk olduğuna emin olun ve hemen kullanmadan önce bir tutam tuz atın. En yüksek oranda fayda sağlamak için lazım oldukça gargara yapın.

Alternatif olarak sarımsağı et suyuna atıp, ara sıra içebilirsiniz. Et suyunu ılık olacak kadar ısıtın ve küçük küçük doğranmış sarımsakları ekleyin. Ancak sarımsağın et suyunun içinde pişmemesine dikkat edin.


Bal ve Limon
Bal ve limon, boğaz ağrısı tedavisinde oldukça faydalı malzemelerdir. Bir bardak suyu kaynatın, içine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyunu dökün. Ağrılardan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmak için olabildiğince çok bu bal-limon karışımından için.


Elma Sirkesi
Elma sirkesi, evde yapılan çeşitli ilaçlarda kullanılır ve boğaz ağrısı tedavisinde etkilidir. Bir bardak su kaynatın ve içine 2 çay kaşığı elma sirkesi dökün. Saat başı hazırladığınız suyla gargara yapın ve tükürün. Hemen sonra elma sirkeli sudan bir yudum için. Bu işlemi lazım oldukça su bitene kadar tekrarlayın.


Arnavut Biberi
Arnavut biberi, boğaz iltihabına bağlı olan ağrıların tedavisinde kullanılabilir. Yarım kaşık acı toz biberi, bir bardak ılık suya dökerek karıştırın ve lazım oldukça gargara yapın. Arnavut biberi mide rahatsızlığına sebep olabilir, bu sebeple suyu yutmayın. Bibere dokunduktan sonra, vakit kaybetmeden elinizi bol sabun ve suyla yıkayın. Elinizi yıkamadan önce göz çevresi gibi hassas bölgelere dokundurmaktan kaçının.


Diğer Yöntemler

  • Günde birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın. Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz atarak karıştırın.

  • 1/3 bardak ıspanak suyu ile 1/3 bardak havuç suyunu karıştırın. Karışımı, serinletici ve rahatlatıcı bir etki yaratmak amacıyla içebilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top