Gülgiller ailesinden gelen böğürtlen, vitamin ve mineral kaynağı olması açısından oldukça faydalı bir bitkidir.  Daha çok çileğe benzer ve ekşimsi bir tadı vardır. Siyah renkte olan bu bitkinin meyveleri, olgunlaşmadan önce kırmızı renktedir. Bu bitkiyi ülkemizde yol kenarlarında bile görebilmek mümkün.

Böğürtlenin İnsan Sağlığına Faydaları

Antioksidan özelliğe sahip olan böğürtlenin en önemli özelliklerinden biri, tansiyonu dengede tutmaktadır. Tabi bunun için böğürtleni düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Kabızlık sorununu çözen böğürtlen, aynı zamanda idrarını yapamayanların sorununa çözüm olabilmektedir. İshal sorununuz varsa, böğürtlen tüketerek ishal probleminizi çözebilirsiniz.

Göz sağlığı için oldukça faydalı olan böğürtlen, ayaklarda oluşan şişkinliği de alır. Böğürtlen üzerinde yapılan çalışmalar da böğürtlenin basur sorunu ile mücadelede büyük yardım sağladığı gözlemlenmiştir. Kadınlara özel beyaz akıntıların kesilmesinde de faydalı olan böğürtlen, ağızda oluşan ağrılara da iyi gelmektedir. Diş etinde oluşan apse sorunlarında da kullanılan bu bitki, bademcik de ki iltihapları da yok etme özelliğine sahiptir. Böğürtlen meyvesinin açık yaralarda iyileştirme özelliği vardır.

40188
Hemoroit tedavisi görenler içinde tavsiye edilen bu bitki, antioksidan maddesi sayesinde insanları kanserden koruyabilmektedir. Böğürtlen küçük olmasına rağmen doyurucu bir özelliğe sahiptir. Pek çok bayanın bu bitkiyi zayıflamak için kullandığı ve olumlu sonuçlar alındığı da tespit edilmiştir. Son olarak hafıza kaybı için de koruyucu bir özelliği bulunan böğürtleni, günlük düzenli olarak kullanmanız halinde, faydasını fazlası ile göreceğinizi belirtmek isteriz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top