Bronşit Nedir? Bronşit İle Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Akciğerlerimizde soğuk algınlığı nedeni ile farklı sorunlar yaşarız. İltihaplanan akciğer kişinin sağlıklı ve düzgün şekilde nefes almasını zorlaştırır. Bu şekilde nefes almada sorun, şiddetli öksürük ve farklı sıkıntılar görülmeye başlanır. İlerlemiş şekilde görülen bu iltihaplanmaların bazıları bronşit denile sorunlara dönüşebilir. Genellikle bir soğuk algınlığından sonra oluşan enfeksiyonları takip eden 2-3 gün ya da daha uzun süren bir sorundur. Bronşit akur ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuru bir öksürük bronşitin ilk habercisidir. Bunun yanı sıra boğazda ağrı, ateş ve halsizlik kişide görülen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi ilk olarak doktora gidilmeli ve önerilen ilaçları doğru, düzenli şekilde kullanmalıdır. Bunun yanı sıra hastalığı daha hafif atlatabilmek için bazı bitkilerden de yardım alabilirsiniz. Bitkiler tedavi amaçlı olmayıp, hastalığın geçmesinde ve sıkıntıların azaltılmasında etkilidir.

Bronşite iyi gelen birçok bitki ve besin enfeksiyonlar ile mücadele için kullanılan maddeleri içermektedir. Özellikle sarımsak uzun yıllardan beri bilinen en iyi antibiyotikleri barındırdığı için bedenin mücadele gücünün de artmasına yardımcı olabilirsiniz. Düzenli olarak yiyeceğiniz bu besin sayesinde özellikle bol miktarda quercetin maddesini alacağınız için iltihabın da rahatlıkla sökülmesini sağlamış olursunuz.

Farklı besinler ve bitkilerde bulunan farklı maddeler, rahatsızlıklarımızın hızlı şekilde iyileşmesi için idealdir. Bronşit için de mantar bu bakımdan özel bir bitkidir. Özellikle Shiitake, Reishi ve Maitake mantar türleri bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri nedeni ile her zaman tüketilmesi gerekirken, bu tip hastalıklarda tüketilmeleri çok daha başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır.

Yüzyıllardan beri mutfakların vazgeçilmezi olan nane kuru ve taze olarak her zaman Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasındır. Akciğerlerde oluşan mukus biriminin atılmasında etkili olan nane, bronşit için de oldukça etkili bir bitki olarak kullanılmaktadır.

Farklı tadı ve baskın aroması ile zencefil de özellikle hazımsızlık, mide sorunlar, ishal ve sindirim sistemi sorunlarında etkili bir bitkidir. Bunun yanı sıra iltihaplar ile savaşta başarılı bir bitki olduğu için akut bronşitte balgam sökücü olarak çayını kullanmanız öneriliyor.

Beden için vazgeçilmez vitaminlerin başında yer C vitamini kesinlikle hasta ya da sağlıklı ilen bolca tüketilmesi gereken bir madde. Özellikle biber, maydanoz, kivi, koyu yeşil yapraklı bitkiler, kekik, bürüksel lahanası, brokoli, çilek ve portakal gibi birçok besinde bolca bulunan bu vitamin, kısa sürede bronşiti atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca doktorunuz ile görüşerek ekstra C vitamin takviyeleri de alınabilir.

Bronşiti olan kişilerin en sık rastladığı sorunların başında nefes almada zorluk gelir. Bu neden ile yapılacak olan buğular, hem kuruyan mukusların daha etkin şekilde bedenden atılmasına, hem daha iyi bir nefes almaya yardımcı olurken, havada ki mikropların da temizlenmesine yarcımdı olacaktır. Buhar cihazları bu konu en çok tercih edilen ürünler olsa da, kaynar suya atacağınız bir buğu septik ya da Viks gibi ürünler ile de rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca bilindiği gizi okaliptüs yağı da bilinen en iyi nefes açıcıdır. Şeker, krem ya da buharınızda bu ürünü sizler de kullanabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top