Burun tıkanıklığının birçok nedeni vardır ve burun tıkanıklığı sorunu, burundan nefes almayı zorlaştırır. Sinüzit hastalarının en çok yaşadığı sorunlardan biridir ve birkaç bitkisel yöntemin burun tıkanıklığı problemine iyi geldiği bilinmektedir.
Hardal Tohumu: 1 kaşık hardal tohumu ezerek toz haline getirmelisiniz. Daha sonra buruna çekilmelidir. Burnun yanında ki bölgelere de bu toz ile baskı uygulanmalıdır. Burnun çevresi de, masaj yapılmalıdır.
Su ve Papatya: 3 yemek kaşığı papatya çiçeğini 4 su bardağı suyun içine koyun. Daha sonra kaynatınız ve kaynarken buharı içinize çekiniz.
Okaliptüs Yağı: Okaliptüs yağını kaynar suyun içine dökerek buharı içinize çekin. Buharın boşa gitmesini önlemek için kafanıza havluyu sarabilirsiniz.
Çörek Otu: Çörek otlarını bir kâse suyun içine koyun ve bir süre bekletiniz. Daha sonra çıkarıp, kurumasını bekleyin. Kuruma işleminden sonra toz haline kolayca gelecektir. Tozu burnunuza çekin ve burnunuzda bir rahatlama olacaktır.
Sarımsak: Sarımsağı sade olarak yiyeceğiniz gibi sarımsak çorbasını içerek de burun tıkanıklığı sorunundan kurtulabilirsiniz.
Fesleğen: Kahvaltıda ve yatmadan hemen önce 3 adet fesleğeni çiğneyebilirsiniz. Bu da burun tıkanıklığınız için oldukça rahatlatıcı olacaktır.
Nane Çayı: Keskin bir kokuya sahip olduğu için ve içinde barındırdığı mentol sayesinde burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

burun-tikanikligi-nasil-acilir_646x340
Burun Spreyi: En etkili yöntemlerden biridir ve doğal olan burun spreylerinin kullanılması gereklidir. Deniz suyu olarak satılanlar hem zararsız hem de doğaldır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top