Çam Kabuğu (Pycnogenol) Nedir?

Pycnogenol ,Güneybatı Fransa’ da yetişen Fransız sahil çamı Pinus pinaster denilen bir tür çam ağacının kabuklarından elde edilen konsantre bir maddedir. Pinus pinaster çam ağacını diğer çamlardan ve bitkilerden ayıran özelliği Polifeno içermesidir bu madde doğada bulunan en kuvvetli antioksidandır

Akdeniz sahilleri boyunca yetişir ,Özellikle Karadeniz Marmara ve Ege bölgesinde bu çam ağacına sıkça rastlamak mümkündür. Tohum ile üretilir ve çabuk çimlenir.İlk bahar aylarında ekilmelidir.Sıcak ılıman deniz iklimi bitkisidir. Soğuk ve sert iklimli bölgelerde yetişmez..Sahil çamının gövdesi bol reçinelidir. Kabuğu oldukça değerlidir. Fidelerini temin edip  pinus pinaster ağacına uygun şartlara sahip bölgelerde yetiştirmeniz mümkün

maritime-pine-cones-pinus-pinaster-bob-gibbons

Çam Kabuğu Ekstresinin (Pycnogenol) Faydaları

  • Sahil çamı ekstresi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Sperm sayısını ve sperm kalitesini artırır. aynı zamanda hareketli ve sağlıklı sperm üretimini destekler
  • Kalp ve damar sağlığı üzerinde etkilidir.
  • Beta karoten (Vitamin A), Vitamin C, Vitamin E, Selenyum ve Manganez içerir. Beta Karoten; önemli bir bileşendir serbest radikallerin oluşumunu önler.
  • Birçok cilt problemlerine karşı kullanılır.Yaşlanma karşıtıdır .hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlar böylece daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Güneş lekeleri, yaşlılığa bağlı cilt lekeleri, kırışıklık, ciltte sarkma sorunlarına karşı oldukça etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkan çam ekstresi uzmanların yaptığı bir çok inceleme sonucunda kullanımı önerilmiştir.
  • Yapılan deneylerde 112 kadına 12 hafta boyunca dahili olarak verilmesi sonucunda yaşlanma lekelerinde anlamlı azalma ve cilt görünümünde klinik olarak belirgin düzelme tespit edilmiştir.
  • Menopoz döneminde olan 20 kadına 12 hafta boyunca dahili olarak verilmesi sonucunda cildin nem oranı ve esnekliğini artırdığı görülmüştür.
  • Hafızayı güçlendiği gibi konsantrasyonu güçlendirir ve algılamayı güçlendirir. bu özelliğiyle unutkanlık ve dikkat eksikliği olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.
  • Alarjik astım ve bronşite karşı olumlu etkisi yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır

Nasıl Kullanılır

Tablet olarak satılmaktadır dilerseniz tabletini kullanabilir yada çam kabuğunun çayını demleyebilirsiniz.

                                                                                                                                              

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top