Çanta Çiçeği Özellikleri Ve Bakımı

cantacicegi.jpg

Çanta Çiçeği Özellikleri Ve Bakımı

Sıracagiller familyasına ait gayet sevimli hoş görünüşlü bir bitkidir. Anayurdu Amerika kıtasıdır amerika kıtasının hemen hemen her yerinde bu bitkiye rastlayabilirsiniz. Görüntü itibariyle sevimli bir yaratığı andırır. Çanta çiçeği adını almasının sebebi ise küçük bozuk para çantasını da andırıyor olmasıdır. Koyu yeşil renkli yaprakları; temmuz ağustos aylarında  çok sayıda sapın ucunda açan genellikle sarı ve altın sarısı renkte çiçekleri vardır. Beyaz ya da erguvan renkli çiçekler açan çanta çiçeği bitkilerine kimi bölgelerde rastlanılmaktadır.

Çanta çiçeği bitkisi, süs bitkisi olarak yetiştirilmek istenirse kayalık bahçelere, özellikle verandalara konulan saksılarda, pencere önlerinde ve balkonlara yetiştirilebilmektedir.
Çanta çiçeği bitkisi, gölge ve serin ortamları, sever olabildiğince evinizin çevresinde veya bahçenizde gölgede kalan kısımları seçmelisiniz. . çanta çiçeği bitkisi, kesinlikle direk güneş ışığına maruz kalacak bir yerde bırakılmamalıdır .

Bakımı ve yetiştirilmesi çok özen gerektiriyor. Çanta çiçeği  bitkisinin çoğaltılması ve üretimi kendisinden alınan tohumlarıyla yapılır.

Bitkinin tohumları temmuz ağustos aylarında saksı ya da özel tüplere ekilir. 10-15 gün içinde çimlenen bitkinin fideleri, tohumlarının ekiminden 5-7 hafta sonra asıl daha geniş bir alana yerlerine ekilir. Bitkinin, kışın ısıtılmayan kapalı mekanlarda bulunması gerekiyor evinizde soba veya herhangi bir ısıtıcı kullanıyorsanız mümkünse balkonda donmayacağı bir alana veya evinizin ısıtılmayan bir kısmına kışın almanız yerinde olacaktır.İlkbaharda havalar ve toprak uygun sıcaklığa gelince bahçelerdeki yerlerine ya da yetiştirileceği diğer yerlere  çanta çiçeği fideleri, 20’şer cm. aralıkla dikilir.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top