Çavdar Mahmuzu (Ergot Mantarı)Faydaları ve Zararları

Tahıllarda görülen bir mantar türüdür. Çavdar Mahmuzu denmesinin sebebi daha çok çavdarda ürüyor olmasıdır. Çavdar Mahmuzu yani ergot faydaları ve zararları ile bilinen ve içeriğindeki maddenin beyne etkileri ile ünlenen bir mantardır.

Bilimsel adı Claviceps purpurea olan Çavdar Mahmuzu tahıllarda yetişen bir parazit olarak da tanımlanmaktadır. Daha önceleri çavdarda çok görüldüğü için öçavdarın bir parçası olarak algılanmış fakat yapılan araştırmalar sonucu ergotun bir mantar türü olduğu anlaşılmıştır.

İçeriğinde, ergo alkaloidleri denen maddeler dışında albümin, liserjik asid ve aminoasitler bulunur. Bilim adamları içeriğindeki alkaidlerden LSD adı verilen bir sentez üretmişlerdir. LSD günümüzde uyuşturma ve keyif verme amaçlı kullanılabilmektedir.

Görüntü olarak çavdar başağından bir kaç santim uzayarak çıkan mor renkli ince bir mantar şeklindedir.

ergotÇavdar Mahmuzu (Ergot) Zararları:

Ergot ismiyle de anılan Çavdar Mahmuzu içeriğinde bulunan ergo alkaloidler nedeniyle zehirlenme durumunda ölüme neden olabilmektedir. Fazla kullanıldığında diğer önemli etkileri arasında beyni etkileyerek halüsinasyon görülmesine hatta daha ileri boyutlarda ağır psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.

Fazla tüketildiği taktirde görme bozukluğu ve algı yanılsamaları yaratabilmektedir. Ayrıca bulantı ve kusma da görülebilmektedir. İçeriğinde bulunan alkaidler bağımlılık yapabilmektedir.

Çavdar Mahmuzu (Ergot) Faydaları:

Ergo alkaidleri içeren Ergot’un beyni uyarma özelliği tıptı kullanılabilmektedir. Uygun dozda kullanıldığında bir çok probleme çözüm olmaktadır.

Eskiden doğum sonrası kanamaları durdurma için kullanılmıştır. Damarları daraltabilme özelliği sayesinde kanın akışını yavaşlatabilmektedir.

Düşük tansiyonu olanlarda kullanılabilmektedir. Tansiyonu yükseltme özelliği vardır.

Nabzı yavaşlatır. Migren ağrılarının hafifletilmesinde kullanılabilmektedir.

Kasları daraltma özelliğinden dolayı doğum sonrası genişleyen rahim kaslarının daraltılmasında kullanılabilmektedir.

ergot2Tarihçesi:

Eskiden çavdar ekmeği yiyenlerin bazılarında görülen bazı anormalliklerin sebebi daha sonra anlaşılmıştır. Çavdar mahmuzu henüz Çavdarın bir parçası sanılırken yapılan çavdar ekmeklerini yiyenler arasında bir çok ölüm vakasına da rastlanmaktaydı.

Çavdar mahmuzu ile ilgili bir çok ilginç olay yaşanmıştır fakat tüm bunların arasından en ilginci Fransa’nın küçük bir kasabasında yaşanan olaydır. Lanetli Ekmek diye anılan olayda çavdar ekmeğinden yiyen kasaba halkı garip davranışlar sergilemeye başlamıştır. 16 Ağustos 1951 tarihinde yaşanan olayda yedi kişi hayatını kaybederken 50 kişi akıl hastanesine kaldırılmıştır.

Lanetli Ekmek Olayı Hakkında Daha Ayrıntı Bilgi İçin Tıklayınız

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top