Ceviz yaprağı çayının faydaları

Bağırsak kurtlarını ve solucanlarını düşürücü  etkisi vardır. 

Sindirim bozukluklarında, kabızlıkta faydalıdır

Kanı temizleme özelliğine sahiptir.

İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır.

Ağız boşluğu iltihabı, diş eti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara olarak kullanılması faydalıdır


 

Ceviz Yaprağı Suyunun Faydaları

Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.

Ceviz yaprağı kaynatılarak elde edilen su tüm sıraca, frengi , egzema ,  uçuk ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo suyudur

Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının  suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülür

Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir.

Ceviz yaprağının kaynama suyu banyo suyuna eklendiğinde, hızlı saç dökülmelerinde de kafa derisine friksiyon yaparak kullanılır. Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etklidir.


Ceviz Yaprağı Çayı Tarifi

 1)

 Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak  1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır  4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yavaş yavaş yudumlanarak içilir.


 2)

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.


Banyo suyu Tarifi

 Tam banyolar için iki büyük avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı  akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabah  hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

 

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top