Cilt kuruması, cildin sönük ve yaşlı görünmesini sağladığı gibi, ciltte kaşıntıya, tahrişe ve pullanmaya da neden olabilmektedir. Hatta ileri düzey cilt kurumalarında çatlaklar meydana gelmektedir ki bu oldukça can yakıcı olabilmektedir. Eğer acı çektirecek kadar kuru bir cilde sahipseniz, bir uzmana görünmeniz çok önemlidir. Cilt kuruması için bazı bitkisel çözümler bulunmaktadır ve bu önerileri uygulayarak cilt kuruluğu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.
Şeftali Çekirdeği Yağı: Şeftali çekirdeği yağı ciltte yağ tabakası oluşturmayan bir özelliğe sahip olduğu gibi, kokusuz bir yağdır. Hafif bir yağ olan şeftali çekirdeği yağı, kuru ciltler için nemlendirme özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda yağlı ciltlerin yağ oranını da dengeleyen bu yağ, içinde A ve E vitaminlerini içinde barındırır. Bu vitaminler sayesinde de, cildi iltihaplara karşı korur.
Zeytin Yağı: Zeytin yağının kalp dostu olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Zeytin yağının faydaları kalp ile de sınırlı değil elbette. Cilt sağlığı içinde oldukça önemli olan bu yağ, kuru ciltleri nemlendirmektedir. Ciltte ki ince çizgilerin görünmesi kişileri rahatsız edebilmektedir. Zeytin yağı ile ince çizgilerinizin daha az görünmesini sağlayabilirsiniz. Zeytin yağının akşam saatlerinde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni de, bu yağın kokusunun ağır olmasıdır.

cilt-bakimi
Esansiyel Yağlar: Esansiyel yağlardan olan, havuç tohumu yağı, papatya yağı, limon yağı, lavanta yağı ve biberiye yağı cilt sorunların da kullanılan yağlardandır. Bu yağları, taşıyıcı yağlardan olan zeytinyağı veya şeftali çekirdeği yağı gibi yağlar ile karıştırmadan cildinize sürmek tehlikeli olabilir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top