Dünyada tüketimi en yaygın içeceklerden olan Cola neden yapılır, colanın özü olan bitki nedir sorusu çok sorulur. Coladaki coca sözcüğü koka ağacının yaprak özünden gelmektedir. Coca yaprağının özünün Atlantalı kimyager John Pemberton tarafından şeker şurubuyla karıştırılıp bir içecek olarak kullanılmasının ardından 19. yüzyıl sonunda coca yaprağı özü şarapla karıştırılıp içildi.

Cola bir ağacın meyvelerinden yapılmaktadır. Cola acuminata ve Cola nitida olarak anılan bu iki ağaç fındık türünde meyveler vermektedir. Bu meyvelerin tohumu kırmızı bir renk verir.

Cola ağaçlarının fındığı bol miktarda kafein içermektedir. Cola içeceğinin cola adıyla anılma sebebi cola ağacının fıdığından yapılıyor olmasıdır. Suyu cola rengi olan fındığın farklı lezzette bir tada sahip olduğu da bilinmektedir.

Afrika kökenli olan cola ağacı Avrupa ve Amerika tarafından keşfedilince, dünya çapında sevilen bir içeceğe damgasını vurdu.

kolaCola Çekirdeği:

Yeşil kabukludur ve 5 cm büyüklüğündedir. Şekil olarak kestaneye benzeyen çekirdek bazen kırmızı bazen de beyaz olabilmektedir. Anayurdu Afrika’dır. Uyanık tutma özelliğinden dolayı yerli halk çekirdeği çiğneyerek tüketmektedir. Çekirdeğin içeriğinde bulunan teobromin ve kafein uyarıcı etki yaratmaktadır.

Eski zamanlardan beri cola çekirdeği değerli olduğu için ticareti çok fazla yapılmıştır. Tüccarlar tarafından tüm zorluklara rağmen bir yerden bir yere taşınan cola çekirdeğinin ticareti oldukça karlı bir iş durumundaydı.

Kola çekirdeğinin bu kadar değerli olmasının nedeni enerji veren şurup ve tonik yapımlarında kullanılıyor olmasıydı.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top