D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? D vitamini bulunduran bitkiler

D vitamini sağlığımız için oldukça gerekli bir vitamindir. D vitamini bulunduran besinler ve bitkiler her gün yeteri kadar tüketilmelidir. Atrıca güneş ışığında da bir mktar D vitamini bulunduğu unutulmamalıdır.

D Vitamini Faydaları:

Özellikle iskelet sistemini ve kemikleri güçlendirir. Yaşı ilerleyen kişilerde kemik kırılması rahatsızlığı yeterli düzeyde D vitamini alınarak bir dereceye kadar engellenebilir. Gençler için de bazı kemik hastalıklarını önlemede etkilidir. Küçük çocuklarda raşitizm hastalığını önlemede önemlidir.

D vitamini, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimi ve böbreklerden de geri emilimi için kullanılan bir vitamindir.

Bağışıklık sistemi güçlendirir. Otoimmun rahatsızlığında vücuttaki deposu önemlidir. Diğer yandan güçlü bir kemik yapısı için gerekli bir vitamindir. MS hastaları için gerekli bir vitamindir ve hastalığın görülme riskini azalttığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

d vitamini

D Vitamini Bulunduran Besinler:

Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur.

D vitamini Bulunduran Bitkiler ve Sebzeler:

D vitamini bitkilerde, D2 vitamini şeklinde bulunur fakat sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. D2 vitamini en fazla ıspanak, soya fasulyesi, mantar ve portakal suyunda bulunmaktadır. Yeşil yapraklı hemen her bitkide bir miktar bulunduğu bilinmektedir.

D Vitamini Eksikliği:

D vitamini alımı genellikle önemsenmemektedir ve bu da bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. D vitamini alımına özellikle küçük çocuklar, 50 ve üzeri yaş grubunda bulunanlar, kemik erimesi hastalığı bulunanlar, güneş ışığından pek faydalanmayanlar, aile geçmişinde kemik erimesi olanlar, hareketsiz bir yaşam sürenler, uzun süre hareket etmeyip oturma pozisyonunda olanlar daha çok dikkat etmelidirler.

Bazı durumlarda doktor kontrolünde D vitamini takviyesi de alınabilir. Fakat D vitamini takviyesini çok yüksek dozlarda almamak gerekir. Çünkü D vitamini takviyesinin yüksek dozlarda alınması kişide zehirlenme vakalarına sebep olabilmektedir. D vitamininin fazla alınması durumunda bulantı, kusma, kabızlık, kalp atışlarında düzensizlik, iştahsızlık ve karın ağrısı belirtileri görülebilmektedir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top