Dahlia (yıldız çiçeği) Özellikleri

Anavatanı Meksika’dır ve bu ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde Yıldız çiçeği olarak tanınan Asteraceae familyasından olan Dahlia  yaz ve son bahar mevsiminde çiçek açar. Bitkinin gövdesi çalı, kökleri de yumru şeklindedir.

2 1

Çiçek renkleri çok değişiktir. Yaprakları karşılıklı dizilmiş, tek veya üç parçalıdır.Yıldızlar gerek çiçek formları ve gerekse renkleri bakımından çok değişken bitkilerdir. Güzel katmerli bir çeşidin kısa süre sonra yarı katmerli şekle dönüşmesi ve renginin de değişimi mümkündür. İki renkli olan çiçeklerin ise  renginin  birisi bazen  kaybolabiliyor. çok değişken olan bu bitkinin aynı dalları farklı renkli çiçekler oluşturabiliyor.

43

Dahlia excelsa:  Doğal olarak Meksika’da yetişmektedir. Çiçeklenme zamanı kasımdır. 6 metreye kadar boylanır. Dallanma göstermez. Ilıman iklimlerde alt kısmı odunlaşır. Yaprakları büyük, 70 cm uzunluğunda ve 50 cm genişliğindedir. Çevredeki dil çiçekleri 8 adet ve açık erguvan renginde, ortadaki boru çiçekleri solgun pembe renklidir.
Dahlia imperialis:  Doğal olarak Meksika’da yetişmektedir. Çiçeklenme zamanı sonbahar – kıştır. Ağaç formundadır. Boyu 2 – 5 metre arasındadır. Kök yumruludur. Çiçekleri çan formunda ve aşağı doğru bükük, beyaz renkli, boru çiçekleri sarı renklidir.
Dahlia merckii (Dahlia glabrata):  Meksika’da doğal olarak bulunur. 60 – 90 cm boyundadır. Dil çiçekleri leylak renginde ve dişlidir.

dahlia-82026_640 dahlia-173799_640

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top