Defne Ağacı Nedir? Defne Ağacının Faydaları

defne-agaci.jpg

Dört mevsimde de yeşil kalabilen defne ağacı, Akdeniz bölgesinde yetişen ve parlak yaprakları ile dikkat çeken bir ağaçtır. Defnenin yaprakları yemeklerde aroma olarak kullanılır ve defneden elde edilen yağ, tıbbi amaçlar için kullanıldığı gibi, şampuan ve sabun yapımında da kullanılır. Mitolojik bir karakter olan Daphne’den ismini alan defnenin farklı türleri de bulunmaktadır. Bu farklı defne ağaçları Akdeniz dışında yetişir ve zehirlidir. Arap defnesi ve yabani defne farklı defne türlerine örnektir.
Defne ağacının boyu en fazla 18 metreye kadar uzar ve uniseks bir ağaç olduğundan dolayı aynı ağaç içinde dişi ve erkek çiçekler olabilir. Çiçekleri yeşildir ve yapraklarının boyu 5 – 12 cm boyundadır. Yapraklarının genişliği 2 ve 4 cm olan defnenin meyvesi zeytine benzerliği ile dikkat çeker.
Bir zamanlar defne ormanlarının varlığı bilinmektedir. Akdeniz bölgesinde görülen defne ormanları, kuru iklim sonucunda büyük oranda azalmıştır. 10 bin yıldan daha fazla zaman önce görülen bu ormanlar, günümüzde ne yazık ki yok olmuşlardır. Bir orman sıklığında olmasa da, Türkiye, İspanya, Fas, Suriye, Portekiz, Madeira ve Kanarya Adalarında defne ağaçlarını sıkça görebilirsiniz.

5f7a44b0-3f76-462c-ac36-da02c2cdec7e

Defne Ağacının Faydaları

– Cilt problemlerinde kullanılır.
– Romatizma hastaları için tavsiye edilir.
– Saç bakımı için oldukça etkilidir. Hatta birçok şampuanın üretiminde kullanılır.
– Lauroside B maddesini içinde barındıran defne ağacı, bu özelliği sayesinde cilt kanseri tedavisinde de kullanılır.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top