Buğdaygiller familyasının bir mensubu olan delice otunun diğer isimleri eres ve erezdir. Yıllık bitkilerden olan bu bitkinin boyları 50 – 100 cm boylarında olup, 4 – 45 cm boylarında başaklara sahiptir. Ülkemizde en çok Akdeniz’de görülür ve yabani otlar arasındadır. En olgun meyvenin maksimum boyu 7 cm’dir. Arpa tarlalarında daha çok yetişmektedir. Zehirli bir bitki olduğundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır.

Delice Otunun Faydaları

Romatizma başta olmak üzere eklem ağrılarında oldukça etkili bir bitki olan delice otu, bedende oluşan kırıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu otun kabuklarının kaynatılması ile ortaya çıkan su, sivilceleri yok etmek içinde kullanılır. Bu elde edilen su, ağızda ki yaralara da iyi gelmektedir. Yine kaynamadan sonra elde edilen suyun bağırsakta ki yaralara iyi geldiği bilinmektedir. Ciğerde ki ağrılar için, üzüm şurubu ile birlikte bu bitkinin içilmesi tavsiye edilir.

delice-otu-tenturu-6597
Delice otunun kökü ile gül suyunu birlikte ıslatıp göze sürülürse, göz ağrılarını giderdiği gibi göz yaşarması sorununu da çözer. Bu karışımı kullanmak için illa ki göz ağrısı çekmek gerekmiyor. Göz sağlığınızı korumak için de bu bitkisel reçeteyi uygulayabilirsiniz.
Delice otunun diğer faydalarından biri de, burunda ki kanamaları durdurması ve titremeyi yok etmesidir. Yorgunluk gidermek için de kullanılan bu bitki, bağırsakların da çalışmasını sağlar.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top