Demir Dikeni Bitkisinin Faydaları

Akdeniz ülkelerinde doğal olarak bulunan demirdikeni, çok yıllık, tüylü ve otsu bir bitkidir. Yüksekliği 15-20 cm civarında olan bu bitki genellikle yerde sürünücü olarak bulunur. Çiçekleri 1-2 cm çapında ve sarı renklidir. Demirdikeninin meyveleri 7-12 mm boyunda, sert bir yapıda olup şekilleri düzensizdir.

Meyve kabuğunun üzerinde uzun ve sert dikenler bulunur. Bu meyveler 5 gözlüdür ve her gözde 1-3 adet tohum bulunur.

demirDikeniBöbrek taşlarını düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvet verici olarak kullanılır.Böbrek taşı ve ishal problemlerinde faydalıdır
Bu bitkinin kokusu olmayan, tadı acı ve büzücü olan meyveleri tıbbi amaçlı kullanılır. Bu türün içinde steroidal saponinler, alkoloitler ve flavonlar bulunur.

Bu bitkinin kurutulmuş meyveleri göğüs anjini ve erkeklerde verimliliğin tedavisinde kullanılır. Ayrıca, karında meydana gelen gerilmeler, ishal, böbrek taşları, burun kanamalarında kullanılır.

Demirdikeni afrodizyak, süt arttırıcı olarak da kullanılmaktadır. Bu bitki fototoksik etki yaratabileceği için kullanıldığında uzun süre güneş ışınlarından korunmak gerekir. Bunun dışında bilinen başka bir yan etkisi yoktur.

Nasıl kullanılır?

Çiçekleri ve yaprakları kaynatılarak hekim kontrolünde tavsiye edilen miktarlarda kullanılır.

 

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top