Depresyon Tedavisine Yardımcı Besinler

Depresyon; umutsuzluk, üzüntü, ağlama nöbetleri, eskinden keyif alınan aktivitelerin artık zevk vermemesi, uyku düzeninin bozulması ve iştah değişiklikleri gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hafif ve orta dereceli depresyon yaşam tarzında yapılacak değişiklikler, dengeli beslenme ve terapi ile tedavi edilebilirken ilerlemiş depresyon tedavisi için ilaç kullanılması gerekebilir.

Hafif depresyon durumlarında hangi besinlere ağırlık vermeniz noktasında size yardımcı olabilecek bir liste hazırlamaya çalıştım.özellikle vejeteryan beslenme alışkanlığına sahip kişiler bazı gerekli vitaminlerden yoksun kalırlar örneğin balık yemiyorsanız omega 3 alabileceğiniz alternatif omega 3 içeren bitkileri tüketmeniz gerekiyor .tavuk ve et yemiyorsanız bu besinlere de alternatif bitkileri bilmeniz ve tüketmeniz gerekiyor . bundan yola çıkarak  sizin için bu besinleri listelemeye özen gösterdim.

Omega 3 içeren Bitkiler

Son yıllarda omega 3 yağ asitleri üzerine yapılan hemen her araştırma bu esansiyel yağ asitlerinin depresyon tedavisine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir..omega 3 yağ asitleri merkezi sinir sistemi gelişimine katkıda bulunuyor. Omega 3 yağ asidi alabilmek için sadece balık tüketmeniz gerekmiyor, keten tohumu yağı, kabak çekirdeği, ceviz de bu yağ asidi bakımından oldukça zengin. son zamanlarda yapılan bir araştırma incir çekirdeğinin balıktan daha fazla omega 3 içerdiğini ortaya koymuştur. dilerseniz incir çekirdeği yağı kullanarak  yada günde iki incir yiyerek ihtiyacınız olan omega 3 ü karşılayabilirsiniz.

Meyve ve Sebze 

Vitamin, mineral, antioksidanlar ve diyet lifi bakımından zengin olan meyve ve sebzeler depresyonun belirtilerinin hafifletilmesi için kullanılabilir. Çilek, narenciye, muz, kavun, domates, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kuşkonmaz, Brüksel lahanası fiziksel ve ruhsal sağlığınız için tüketebileceğiniz meyve ve sebzelerden bazıları.

B Vitamini içeren Bitkiler

Suda çözünebilen B kompleks vitaminleri sindirim sırasında gıdaların parçalanmasında kullanılır. Uzmanlar ayrıca, özellikle B6 ve folik asitin duygu durumu dengesine katkıda bulunarak depresyon belirtilerini hafiflettiğini söylemektedir. B6 vitaminini tahıl, patates, muz, nohut,  ayçiçeği çekirdeği, fıstık ezmesi ve ıspanak gibi besinlerden alabilirsiniz. Folat ya da folik asit ise  ıspanak, fasulye, kuşkonmaz, pirinç, ıspanak, brokoli ve bezelyede bol miktarda bulunur.

B12 vitamini eksikliğinin depresyona neden olduğu konusunda kesin bir kanıt bulunmamasına karşın bu vitaminin beyin kimyasallarının düzenlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Uzmanlar B12 vitamini eksikliğinin “homosistein” birikimine yol açabileceğini ve depresyonu tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

E Vitamini içeren Bitkiler

Yağda çözülen bir antioksidan olan E vitamini üzerine yapılan araştırmalar E vitamini eksikliğinin depresyon hastalarında görülen ortak bir sorun olduğunu ortaya koymaktadır. Buğday tohumu yağı, badem, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, aspir yağı, fıstık ezmesi, yer fıstığı, ıspanak ve brokoli gibi besinleri düzenli olarak tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda E vitamini alabilirsiniz.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top