Deri iltihabı diğer deri hastalıkları ile sıklıkla karıştırılır(egzama gibi). Deri iltihabının bir çok nedeni bulunur ve bu nedenlerin başında; deri ile temas eden maddeler, fiziksel tahrişler, sabunlar, yağlar, alerjik tahrişler, çiçekler, kozmetik ürünler, deterjanlar ve bazı kumaş parçaları gelir.
Ebegümeci: 7 tatlı kaşığı ölçüsündeki ebegümeci, bir litre suya konulur ve kısık ateşte kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen bu sıvının içine gazlı bez batırılır ve iltihaplı bölgeye bu gazlı bez sarılır.
Isırgan Otu: Bir miktar ısırgan otunu ince ince kıyın ve bir çay kaşığı miktarında alıp, bir fincan kaynar suya koyun. 5 veya 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Son olarak süzün ve tüketin. Günde bir çay fincanı miktarında tüketilmesi tavsiye edilir.
Çıban Otu: Çıban otu çiçeği salkımlarının sapını iyice bir yıkayın ve ıslak halde mikserden geçirin. Elde edilen su günde iki kez bir çay kaşığı ölçüsünde içilir.
Çuha Çiçeği: Üç çorba kaşığı miktarındaki çuha çiçeğini, bir litre suya attıktan sonra, 15 dakika kaynatın. Son olarak süzün ve elde edilen suyun içine gazlı bez batırın. Bu gazlı bez ile iltihaplı yeri sarın.
Dul Avrat Otu Kökü: Bir tatlı kaşığı ince bir şekilde kıyılan dul avrat otu kökünü, bir litre kaynar suya koyun. Bir gece bekletildikten sonra, bu bitkisel karışım ile iltihaplı bölgeyi yıkayın.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top