Deride oluşan beyaz lekelerdir ve tıp da ki ismi lökoderm ve vitilligodur. Dış etkenlere bağlı olarak görülen deri lekelerine iyi gelen bitkiler aşağıdaki gibidir.
Maydanoz: Bir demet maydanozu iyice temizledikten sonra bir litre suya koyun. 15 dakika kaynatın ve daha sonra süzün. Maydanoz posalarını ezin ve tekrar suyun içine koyun. Son olarak bir pamuğu bu suya bandırın ve lekeli yerlerinizi her gün düzenli olarak silin.
Nışadır, Süzme Bal: Bir çay kaşığı miktarındaki nişadır toz haline getirilir ve bir çorba kaşığı süzme bal ile birlikte macun haline getirilir. Son olarak bu karışımı deride ki lekelerinizin üzerine sürün.
Mısır Unu: Yarım kilo mısır unu, bir litre suyun içine konulur ve iyice karıştırıldıktan sonra balçık kıvamına getirilir. Son olarak karıştırılır ve lekelerin üzerine masaj yaparak sürülür.
Baharlıtere Tohumu: Bir çay kaşığı ölçüsündeki baharlıtere tohumunu havanda dövdükten sonra toz halinde, soğuk su ile birlikte tüketin.
Yoğurt Otu: Taze yoğurt otu iyice yıkanır ve nemli halde mikserden geçirilir. Elde edilen sıvıyı ciltte ki lekelerin üzerine sürün.

images-1
Patates: İki tane büyük boyda patates temin edilir ve bu patatesler ezildikten sonra, yarım litre oksijenli su ile bu patatesler püre haline getirilir. Son olarak lekelere sürülür. 50 – 60 dakika sonra bu karışım limonlu su ile birlikte temizlenir ve zeytinyağına batırılan bir pamuk ile lekelerin olduğu bölge tekrardan silinir.

Share this post

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top